Fotbal: Hajduk Split s-a calificat în play-off-ul Europa Conference League
Fotbal: Hajduk Split s-a calificat în play-off-ul Europa Conference League
Facebook Twitter Whatsapp Linkedin PinterestEchipa croată Hajduk Split s-a calificat în play-off-ul competiţiei de fotbal Europa Conference League, deşi a fost învinsă de Vitoria Guimaraes cu scorul de 1-0, miercuri seara, în Portugalia, în manşa secundă din turul al treilea preliminar.
Anderson (5) a marcat singurul gol al meciului, lusitanii încheind în inferioritate numerică, după eliminarea lui Tiago Silva (77). Hajduk a câştigat în primul meci cu 3-1.
În play-off, Hajduk Split va înfrunta echipa spaniolă Villarreal, semifinalistă în sezonul trecut în Liga Campionilor şi câştigătoarea Europa League în 2021, citează Agerpres.
Rezultate
Marţi:
Gzira United (Malta) - (+) Wolfsberger AC (Austria) 0-4 (în prima manşă 0-0)
B36 Torshavn (Feroe) - (+) Viborg FF (Danemarca) 1-2 (în prima manşă 0-3)
Miercuri
Vitoria Guimaraes (Portugalia) - (+) Hajduk Split (Croaţia) 1-0 (în prima manşă 1-3).
Joi sunt programate partidele:
Kîzîljar Petropavlovsk (Kazahstan) - APOEL Nicosia (Cipru) (în prima manşă 0-1)
Tobol Kostanai (Kazahstan) - NK Zrinjski Mostar (Bosnia-Herţegovina) (în prima manşă 0-1)
Rakow Czestochowa (Polonia) - Spartak Trnava (Slovacia) (în prima manşă 2-0)
CFR Cluj (România) - Şahtior Soligorsk (Belarus) (în prima manşă 0-0)
FC Basel (Elveţia) - Broendby IF (Danemarca) (în prima manşă 0-1)
Hapoel Beer Sheva (Israel) - FC Lugano (Elveţia) (în prima manşă 2-0)
FC Twente Enschede (Olanda) - Cukaricki (Serbia) (în prima manşă 3-1)
Konyaspor (Turcia) - FC Vaduz (Liechtenstein) (în prima manşă 1-1)
Djurgaardens IF (Suedia) - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (România) (în prima manşă 3-1)
Petrocub-Hînceşti (R. Moldova) - Fehervar (Ungaria) (în prima manşă 0-5)
Royal Antwerp (Belgia) - Lillestroem SK (Norvegia) (în prima manşă 3-1)
FCSB (România) - DAC Dunajska Streda (Slovacia) (în prima manşă 1-0)
Universitatea Craiova (România) - Zaria Lugansk (Ucraina) (în prima manşă 0-1)
Panathinaikos Atena (Grecia) - Slavia Praga (Cehia) (în prima manşă 0-2)
Istanbul Başakşehir (Turcia) - Breidablik (Islanda) (în prima manşă 3-1)
Hibernians (Malta) - FK RFS (Letonia) (în prima manşă 1-1)
KI Klaksvik (Feroe) - Ballkani (Kosovo) (în prima manşă 2-3)
Shkendija 79 (Macedonia de Nord) - AIK Solna (Suedia) (în prima manşă 1-1)
Sligo Rovers (Irlanda) - Viking Stavanger (Norvegia) (în prima manşă 1-5)
Anderlecht Bruxelles (Belgia) - Paide Linnameeskond (Estonia) (în prima manşă 2-0)
Aris Salonic (Grecia) - Maccabi Tel-Aviv (Israel) (în prima manşă 0-2)
Levski Sofia (Bulgaria) - Hamrun Spartans (Malta) (în prima manşă 1-0)
Lech Poznan (Polonia) - Vikingur Reykjavik (Islanda) (în prima manşă 0-1)
Rapid Viena (Austria) - Neftci Baku (Azerbaidjan) (în prima manşă 1-2)
St. Patrick's (Irlanda) - ŢSKA Sofia (Bulgaria) (în prima manşă 1-0)
Young Boys Berna (Elveţia) - KuPS Kuopio (Finlanda) (în prima manşă 2-0)
AZ Alkmaar (Olanda) - Dundee United (Scoţia) (în prima manşă 0-1)
Gil Vicente (Portugalia) - Riga FC (Letonia) (în prima manşă 1-1)
Kisvarda Master Good (Ungaria) - Molde FK (Norvegia) (în prima manşă 0-3)
Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în play-off-ul competiţiei.
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Urmareste-ne pe Google News