Anul XX Nr. 6797
28.7° Constanța Duminică, 21 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6797

Fotbal: Italia a învins Olanda cu 3-2 în finala mică a Ligii Naţiunilor

A.F. 20 iunie 2023 | 00:00 958

Italia a învins Olanda cu scorul de 3-2 (2-0) în finala mică a Ligii Naţiunilor la fotbal, duminică, în oraşul olandez Enschede.

Fotbal: Italia a invins Olanda cu 3-2 in finala mica a Ligii NatiunilorFoto: (c) Wolfgang Rattay/REUTERS

Italia, campioana europeană en titre, s-a desprins rapid la două goluri, după reuşitele lui Federico Dimarco (minutul 6) şi Davide Frattesi (20). Steven Bergwijn a redus din handicap (68), apoi Federico Chiesa a refăcut diferenţa de două goluri (73). Georginio Wijnaldum a înscris în minutul 89, iar gazdele au forţat până la final, fără să izbutească egalarea.

Arbitrul a anulat, în urma consultării VAR, golul înscris în minutul 82 de olandezul Wout Weghorst, care a beneficiat de deviere norocoasă după o lovitură liberă, scrie Agerpres.

Olanda a evoluat foarte slab în prima repriză, în care a ratat o ocazie uriaşă prin Gakpo în minutul 40. Echipa antrenată de Ronald Koeman a arătat mult mai bine în actul secund, în care a fost periculoasă mai ales prin Gakpo (47) şi Dumfries (59).

Italianul Pellegrini a avut şi el o şansă uriaşă în minutul 90+3.

În semifinale, Italia a fost învinsă de Spania (1-2), iar Olanda, de Croaţia (2-4 după prelungiri).

Finala competiţiei, Croaţia - Spania, are loc tot duminică, la Rotterdam, de la 21:45.

La Enschede au evoluat echipele:
Olanda: Bijlow - Dumfries, Geertruida (Wijnaldu, 46), van Dijk (căpitan), Ake - Wieffer (Veerman, 76), de Jong, Simons (Koopmeiners, 63)- Malen (Bergwijn, 46), Gakpo, Lang (Weghorst, 46). Selecţioner: Ronald Koeman.
Italia: Donnarumma (căpitan) - Toloi, Acerbi, Buongiorno, Dimarco (Spinazzola, 74) - Frattesi, Cristante, Verratti (Barella, 85) - Gnonto (Zaniolo, 63), Retegui (Pellegrini, 85), Raspadori (Chiesa, 73). Selecţioner: Roberto Mancini.

Arbitru: Glenn Nyberg (Suedia).