Anul XX Nr. 6794
33.2° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Fotbal: Manchester United - West Ham United 3-0, în campionatul Angliei

A.F. 5 februarie 2024 | 00:00 738

Echipa Manchester United a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-0, formaţia West Ham United, duminică, într-un meci din etapa a 22-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Fotbal: Manchester United - West Ham United 3-0, in campionatul Angliei

Atacantul danez Rasmus Hojlund a deschis scorul în minutul 23 al jocului de pe Old Trafford, în ziua în care a împlinit 21 de ani.

În repriza secundă a ieşit la rampă celălalt tânăr din atacul lui United, argentinianul Alejandro Garnacho (19 ani), care a reuşit o dublă în minutele 49 şi 84.

În urma acestei victorii, a doua într-un interval de patru zile, Manchester United a urcat pe locul al şaselea în clasament, făcând rocadă chiar cu adversa sa de duminică.

În schimb, o altă fostă campioană din Premier League, Chelsea Londra continuă seria rezultatelor negative, înclinându-se pe teren propriu în meciul cu Wolverhampton (scor 2-4). Eroul "lupilor" a fost brazilianul Matheus Cunha, autorul unui hat-trick pe Stamford Bridge.

Chelsea a coborât pe poziţia a 11-a după acest nou eşec, fiind depăşită cu un punct de Wolverhampton, scrie Agerpres.

Rezultate:
Sâmbătă

Everton - Tottenham 2-2
Au marcat: Harrison (30), Branthwaite (90+4), respectiv Richarlison (4, 41).

Newcastle United - Luton Town 4-4
Au marcat: Longstaff (7, 23), Trippier (67), Barnes (73), respectiv Osho (21), Barkley (40), Morris (59 s.p.), Adebayo (62).

Brighton - Crystal Palace 4-1
Au marcat: Dunk (3), Hinshelwood (33), Buonanotte (34), Pedro (84), respectiv Mateta (71).

Burnley - Fulham 2-2
Au marcat: Fofana (71, 90+1), respectiv Palhinha (17), Muniz Carvalho (21).

Sheffield United - Aston Villa 0-5
Au marcat: McGinn (12), Watkins (16), Bailey (20), Tielemans (30), Alex Moreno (47).

Duminică
Bournemouth - Nottingham Forest 1-1
Au marcat: Kluivert (5), respectiv Hudson-Odoi (45).
Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la Bournemouth.

Chelsea Londra - Wolverhampton 2-4
Au marcat: Palmer (19), Thiago Silva (86), respectiv Cunha (22, 63, 82 - penalty), Disasi (43 - autogol).

Manchester United - West Ham United 3-0
Au marcat: Hojlund (23), Garnacho (49, 84).

Duminică seara se dispută derby-ul etapei, FC Liverpool - Arsenal Londra, în timp ce luni este programată partida Brentford - Mancheser City.