Anul XX Nr. 6792
32.7° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Fotbal: Meciul Standard Liege - Anderlecht, suspendat după o oră de joc

A.F. 25 octombrie 2022 | 00:00 339

Meciul dintre Standard Liege şi Anderlecht Bruxelles, un clasic al campionatului de fotbal al Belgiei, a fost suspendat după o oră de joc din cauza fumigenelor aruncate pe gazon de suporterii echipei oaspete, duminică seara, la scorul de 3-1 pentru gazde, transmite AFP.

Arbitrul Bram van Driessche a întrerupt meciul în min. 57, când suporterii lui Anderlecht au aruncat pe teren mai multe fumigene şi scaune, după golul de 3-1 al gazdelor, citează Agerpres.

Anderlecht, care joi o va întâlni pe FCSB în Europa Conference League, la Bruxelles (19:45), a deschis scorul rapid, prin Yari Verschaeren (2), dar Standard a întors rezultatul prin reuşitele lui Nicolas Raskin (20) şi Marlon Fossey (27), iar Philip Zinckernagel a marcat al treilea gol după pauză (56). Internaţionalul român Denis Drăguş a fost titular la Standard.

Meciul a fost reluat după o pauză de un sfert de oră, însă doar pentru cinci minute, după care suporterii oaspeţi au aruncat din nou cu obiecte pe gazon.

Anderlecht, cel mai titrat club din Belgia, are cel mai rău debut de sezon din 1930, fiind pe locul 12 după 14 etape, cu doar 16 puncte, la cinci lungimi de prima echipă aflată pe o poziţie retrogradabilă.

Antrenorul Felice Mazzu a aliniat echipa: Hendrik van Crombrugge - Zeno Debast (Moussa Ndiaye, 46), Wesley Hoedt, Jan Vertonghen - Michael Murillo, Yari Verschaeren, Amadou Diawara, Majeed Ashimeru, Francis Amuzu - Fabio Silva, Lior Refaelov.

Standard ocupă locul al cincilea, în clasamentul condus de KRC Genk.

Meciul de pe Stadionul Sclessin a avut o epilog puţin aşteptat, după ce mijlocaşul norvegian Aron Doennum, de la Standard, şi-a cerut logodnica de soţie pe terenul de joc. Crainicul stadionului a confirmat că tânăra, care a primit un inel, a spus ''da''.