Anul XX Nr. 6797
23.4° Constanța Duminică, 21 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6797

Fotbal: Petrolul a câştigat derby-ul cu Rapid în Superligă, cu 2-0 în Giuleşti

A.F. 14 august 2023 | 00:00 495

Petrolul Ploieşti a învins-o pe Rapid Bucureşti cu scorul de 2-0 (0-0), duminică seara, în Giuleşti, într-un derby de tradiţie, desfăşurat în etapa a cincea a Superligii de fotbal.

Fotbal: Petrolul a castigat derby-ul cu Rapid in Superliga, cu 2-0 in Giulesti

''Găzarii'' s-au impus în ''Primvs Derby" prin două autogoluri, semnate de Răzvan Oaidă (63) şi Borja Valle (90+5).

Prima parte a meciului a fost una fără ocazii de gol, doar în finalul primei reprize apărând primele situaţii notabile. Christian Irobiso (40) a reluat centrarea lui Jair, dar portarul Horaţiu Moldovan a respins în transversală. Gazdele au reuşit să înscrie pentru Marko Dugandzic (42), dar golul a fost anulat pentru fault la Bart Meijers. Rapid a avut o ocazie mare de gol prin Răzvan Oaidă (44), dar acesta a fost blocat de portarul Lukas Zima, la 4-5 metri de buturile oaspeţilor (44).

Jocul a fost întrerupt între minutele 8 şi 13 din cauza fumigenelor aruncate de galeria Petrolului.

Ploieştenii şi-au creat prima ocazie din repriza secundă, prin Paul Papp (50), care a trimis cu capul pe lângă ţintă.

Apoi a fost rândul fanilor echipei gazdă să întrerupă jocul cu un spectacol pirotehnic, între minutele 50-56.

Rapid a ratat prin Cristian Săpunaru (60), lovitura sa de cap fiind reţinută de portarul Zima,

Petrolul a deschis scorul în min. 63, după un corner executat de Valentin Ţicu, mingea deviată de Papp intrând în poartă din Răzvan Oaidă.

Echipa antrenată de Cristiano Bergodi şi-a creat mai multe ocazii bune de gol prin croatul Dugandzic, dar Zima a prins lovitura sa de cap (68), Dugandzic a ratat lovitura de cap dintr-o poziţie foarte bună (73), iar apoi a şutat pe lângă poartă, după ce greşise preluarea în careu (74).

Petrolul a ratat o mare şansă de a se desprinde în min. 86, pe contraatac, dar Moldovan a respins şutul lui Alexandru Musi.

Rapid a mai avut două oportunităţi până la final, prin Jayson Papeau (89, 90+1).

Oaspeţii au încheiat conturile în min. 90+5, pe contraatac, spaniolul Borja Valle trimiţând în propria poartă după o neînţelegere cu portarul Horaţiu Moldovan.

"Primvs Derby", aşa cum este cunoscut duelul dintre Rapid şi Petrolul, a ajuns la episodul cu numărul 81 în principala competiţie internă. Până-n prezent, Rapid şi-a trecut în cont 37 de victorii, ploieştenii s-au impus de 22 de ori, iar alte 22 de partide s-au terminat la egalitate.

Petrolul a bifat a cincea sa victorie în deplasare, precedenta datând din 26 octombrie 1996, potrivit LPF, când se impunea cu 1-0.

Rapid are o singură victorie în acest sezon şi doar două puncte în trei partide jucate pe teren propriu.

Petrolul a reuşit a doua victorie consecutivă, după ce a dispus de campioana Farul cu 3-2, în etapa trecută, scrie Agerpres.

FC Rapid Bucureşti - FC Petrolul Ploieşti 0-2 (0-0), Superbet Arena Giuleşti - Bucureşti

Au marcat: Răzvan Oaidă (63, autogol), Borja Valle (90+5, autogol).
Arbitru: Andrei Florin Chivulete; arbitri asistenţi: Andrei Constantinescu, Mihăiţă Necula (toţi din Bucureşti); al patrulea oficial: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş)
Arbitru video: Bogdan Dumitrache (Bucureşti); arbitru asistent video: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Romulus Chihaia (Bucureşti) - LPF