24.4° Constanța Mar., 23 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6799
24.4° Constanța Marți, 23 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6799

Fotbal: Real Madrid, învinsă pe teren propriu de Villarreal în campionatul Spaniei

A.F. 10 aprilie 2023 | 00:00 372

Echipa Real Madrid, campioana en titre a Spaniei, a fost învinsă pe teren propriu de formaţia Villarreal (scor 2-3), sâmbătă seara, într-un meci contând pentru etapa a 28-a din Primera Division.

Fotbal: Real Madrid, invinsa pe teren propriu de Villarreal in campionatul Spaniei

Madrilenii au deschis scorul pe Santiago Bernabeu în urma unui autogol al lui Pau Torres (16), dar Villarreal a egalat înainte de finalul primei reprize, prin Samu Chukwueze (39). După pauză, Real a trecut din nou în avantaj, prin golul lui Vinicius Junior (28), însă "Submarinul galben" a revenit şi întors soarta jocului, graţie reuşitelor lui Jose Luis Morales (70) şi Chukwueze, care realizat dubla în minutul 80.

În urma acestui eşec, Real Madrid, ocupanta locului secund în clasament, a rămas la 12 puncte distanţă de liderul FC Barcelona, care va juca luni seară pe teren propriu cu Girona, scrie Agerpres.

Villarreal, care nu a mai pierdut de aproape două luni în liga spaniolă (un egal şi cinci victorii începând din 18 februarie), se află pe poziţia a cincea, la patru lungimi de locul al patrulea, care asigură calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor.

Rezultate:
Vineri

Sevilla FC - Celta Vigo 2-2
Au marcat: En-Nesyri (43), Acuna (81), respectiv Rodriguez (89), Paciencia (90+3).

Sâmbătă
Osasuna Pamplona - Elche 2-1
Au marcat: Ezzalzouli (71, 84), respectiv Morente (44).

Espanyol Barcelona - Athletic Bilbao 1-2
Au marcat: Darder (90), respectiv Inaki Williams (22), Nico Williams (75).

Real Sociedad - Getafe 2-0
Au marcat: Oiarzabal (45+2), Kubo (60).

Real Madrid - Villarreal 2-3
Au marcat: Torres (16 - autogol), Vinicius Jŕşnior (48), respectiv Chukwueze (39, 80), Morales (70).