27.9° Constanța Joi, 18 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6794
27.9° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Fotbal: Real Madrid s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, deşi a remizat cu RB Leipzig

A.F. 7 martie 2024 | 00:15 606

Real Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, deşi a fost ţinută în şah de RB Leipzig, scor 1-1 (0-0), miercuri seara, pe Stadionul ''Santiago Bernabeu'', în manşa secundă a optimilor de finală.

Fotbal: Real Madrid s-a calificat in sferturile Ligii Campionilor, desi a remizat cu RB Leipzig

Real Madrid, deţinătoarea recordului de trofee în competiţie (14), nu a strălucit în ziua în care clubul a împlinit 122 de ani de existenţă, dar a obţinut calificarea graţie victoriei din tur, cu 1-0.

RB Leipzig a făcut un joc curajos şi şi-a creat mai multe ocazii bune de gol, dar campionilor ratărilor a fost belgianul Lois Openda, imprecis la toate tentativele sale (13, 16, 42). Xavi Simons l-a testat pe portarul Andri Lunin (41) în prima repriză.

În partea secundă, madrilenii au reuşit să ameninţe poarta lui Gulacsi, prima oară prin Rodrygo (63), care a şutat la colţul scurt, acesta fiind şi primul şut pe poartă pentru ''los blanco''.

Echipa antrenată de Carlo Ancelotti, care avea doar un meci din precedentele 71 jucate acasă în Champions League fără gol marcat, a deschis scorul prin Vinicius Junior, lansat excelent de Bellingham (65), după o intercepţie reuşită de Kroos.

Avantajul echipei spaniole a durat doar trei minute, pentru RB Leipzig a reuşit egalarea. După ce Rudiger a blocat un şut al lui Simons (67), Raum a centrat în careu şi căpitanul Willi Orban a trimis mingea cu capul în plasă (68). Pentru internaţionalul maghiar a fost doar al doilea gol marcat în Champions League, după cel reuşit în octombrie 2017, contra lui FC Porto.

RB Leipzig a încercat să trimită meciul în prelungiri, dar Lunin a fost la post la şutul lui Sesko (74), iar spaniolul Dani Olmo a trimis în transversală (90+2) cu un lob spectaculos, scrie Agerpres.