23.2° Constanța Mie., 24 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6800
23.2° Constanța Miercuri, 24 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6800

Fotbal: Real şi Atletico Madrid au încheiat cu o remiză derby-ul capitalei, în La Liga

A.F. 27 februarie 2023 | 00:00 276

Echipele Real Madrid şi Atletico Madrid au încheiat sâmbătă seara la egalitate, 1-1, derby-ul capitalei şi al etapei a 23-a din La Liga.

Fotbal: Real si Atletico Madrid au incheiat cu o remiza derby-ul capitalei, in La Liga

Pe Santiago Bernabeu, Atletico a deschis scorul în minutul 78, prin Jose Maria Gimenez, pentru ca Real să reuşească egalarea şi stabilirea rezultatului final în minutul 85, prin Alvaro. Atletico a încheiat partida cu un om mai puţin pe teren, după ce Angel Correa a văzut cartonaşul roşu în minutul 64, scrie Agerpres.

Jucând acasă, pe Mestalla, Valencia a trecut cu 1-0 de Real Sociedad, beneficiind de autogolul lui Igor Zubeldia (40).

Tot cu 1-0 s-a impus şi Cadiz în faţa lui Rayo Valecano. Golul a fost reuşit de Sergi Guardiola (74). Oaspeţii au terminat confruntarea cu doar zece oameni, Alejandro Catena primind cartonaşul roşu în minutul 90+7.

Aşa cum se ştie, Espanyol Barcelona s-a impus acasă, sâmbătă, cu 2-1, în faţa celor de la Mallorca. Gazdele au punctat prin Martin Braithwaite (22, 51), golul oaspeţilor fiind reuşit de Vedat Muriqi (41).

Real Betis s-a impus vineri seara cu 3-2 în deplasare, pe terenul codaşei Elche, în prologul etapei, la capătul unei partide în care s-au acordat nu mai puţin de 3 cartonaşe roşii echipei gazdă. Elche a marcat golurile în primele zece minute ale întâlnirii, prin Fidel Chaves (7, penalty) şi Lucas Boye (9). Oaspeţii au marcat în schimb în mitanul secund prin Borja Iglesias (65, penalty), Juan Miranda (68) şi Willian Jose (90+5, penalty).

Elche a încheiat meciul cu trei oameni mai puţin pe teren, Lisandro Magallan (57), Pape Diop (58) şi Enzo Andia (90+4) văzând cartonaşul roşu.

Celelalte partide ale etapei vor avea loc duminică şi luni, pe podium fiind momentan FC Barcelona, Real Madrid şi Real Sociedad, cu 59, 52, respectiv 43 de puncte.