Anul XX Nr. 6821
24.9° Constanța Miercuri, 14 August 2024 Anul XX Nr. 6821

Fotbal: UTA Arad - FC U Craiova 2-1, în Superligă

Replica API 27 august 2022 | 00:00 1157

UTA Arad a învins-o pe FC U Craiova cu scorul de 2-1 (2-0), vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii de fotbal.

UTA a dominat prima repriză şi a punctat de două ori, prin nigerianul Philip Otele (9) şi moldoveanul Virgiliu Postolachi (45).

FC U Craiova a fost echipa mai bună după pauză, dar nu a reuşit să înscrie decât o singură dată, prin Gabriel Iancu (59). Internaţionalul român a marcat primul său gol pentru ''alb-albaştri''.

UTA a câştigat toate cele trei meciuri de acasă în acest sezon.

FC UTA Arad - FC U Craiova 1948 2-1 (2-0), Arena ''Francisc Neuman'' - Arad

Au marcat: Philip Otele (9), Virgiliu Postolachi (45), respectiv Gabriel Iancu (59).

Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Romică Bîrdeş (Piteşti); al patrulea oficial: Szabolcs Kovacs (Carei)

Arbitru video: Florin Andrei (Târgu Mureş); arbitru asistent video: Alexandru Vodă (Alba Iulia)

Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) - CCA, Marian Ivan (Braşov) - LPF