Anul XX Nr. 6798
29.7° Constanța Luni, 22 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6798

Fotbal: Victorie pentru FCSB, 3-1 cu Sepsi OSK, în play-off-ul Superligii

A.F. 9 mai 2023 | 00:00 535

FCSB a învins-o pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 3-1 (1-0), luni seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, într-un meci din etapa a şaptea a fazei play-off a Superligii de fotbal.

Fotbal: Victorie pentru FCSB, 3-1 cu Sepsi OSK, in play-off-ul Superligii

FCSB a deschis scorul prin Valentin Miculescu (28), cu o lovitură de cap la centrarea lui Florinel Coman, din lovitură liberă. Gazdele îşi puteau majora avantajul în finalul primei reprize, dar muntenegreanul Risto Radunovic a ratat un penalty (45+3), şutul său fiind apărat de Roland Niczuly. Lovitura de pedeapsă a fost acordată după un fault comis de Niczuly la Deian Sorescu.

Sepsi OSK a reuşit egalarea în repriza secundă, prin Alexandru Tudorie (67), la doar un minut de la intrarea sa pe teren.

Echipa antrenată de Elias Charalambous a preluat conducerea în min. 74, prin golul lui Ovidiu Popescu (74), după un un-doi cu Darius Olaru. Andrei Cordea a închis tabela (79), din pasa lui Coman.

Florinel Coman a fost şi el aproape de gol, dar a trimis în bară din lovitură liberă de la 17 metri (65).

FCSB a câştigat toate cele patru partide cu Sepsi OSK din această stagiune, 1-0 şi 1-0 în sezonul regulat, 2-1 şi 3-1 în play-off, scrie Agerpres.

Sepsi OSK a obţinut un singur punct în ultimele patru etape.

FC FCSB - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 3-1 (1-0), Arena Naţională - Bucureşti

Au marcat: Valentin Miculescu (28), Ovidiu Popescu (74), Andrei Cordea (79), respectiv Alexandru Tudorie (67).
Risto Radunovic (FCSB) a ratat un penalty în min. 45+3 (a apărat Roland Niczuly).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti); al patrulea oficial: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)
Arbitru video: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitru asistent video: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) - CCA, Ion Ion (Bucureşti) - LPF