29.7° Constanța Vin., 9 Aug. 2024
Anul XX Nr. 6816
29.7° Constanța Vineri, 9 August 2024 Anul XX Nr. 6816

Gabi Tamaș renaște la U Cluj: a marcat singurul gol cu Ripensia și a fost salvator în apărare

Replica API 13 decembrie 2020 | 07:53 1475

Restanța dintre U Cluj și Ripensia Timișoara s-a jucat pe un gazon deteriorat și s-a încheiat cu victoria studenților clujeni cu 1-0.

Meciul dintre U Cluj și Ripensia Timișoara fusese programat inițial pe 23 noiembrie, însă a fost a fost amânat din pricina cazurilor de COVID-19 din tabăra timișoreană.

Eroul meciului a fost veteranul Gabi Tamaș, cel mai experimentat fotbalist al clujenilor, care a marcat unicul gol al meciului și și-a salvat echipa de la primirea golului egalizator pe final de meci.

U Cluj Napoca a învins vineri după-amiază pe Ripensia Timișoara, meci restanță din Liga a 2-a, cu scorul de 1-0.

Marcatorul golului a fost Gabriel Tamaș, fundașul aruncat în atac din cauza terenului aflat într-o stare improprie pentru fotbal, gazon care a impus un joc cu baloane la înălțime.

Tamaș a punctat în minutul 14, cu o lovitură de cap, fiind la un pas de a repeta reușita, tot cu capul, în repriza secundă, când a trimis în plasa laterală.

Pe finalul meciului, Tamaș a izbutit să respingă o minge ce se îndrepta periculos spre poarta clujeană.

Studenții clujeni au urcat pe locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off-ul Ligii a 2-a, potrivit eurosport.ro.