Anul XX Nr. 6792
26.4° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Germania - Danemarca 2-0, în „optimile” EURO 2024

Mirela PASCAL 30 iunie 2024 | 00:00 1086

Germania și Danemarca s-au duelat sămbătă seară de la ora 22:00 la Dortmund, pe ”Signal Iduna Park”. La ”centru” a fost delegat arbitrul englez Michael Oliver. După un meci cu emoții, fiind întrerupt timp de 15 minute din cauza furtunii, nemții au reușit să se monteze în repriza a doua și să trimită Danemarca acasă, după ce și-au adjudecat 2 goluri. Așadar,alături de Elveția, care a învins Italia,campioana europei cu 2-0, Germania s-a calificat în sferturi.

Germania - Danemarca 2-0, in „optimile” EURO 2024

Final de meci.

Min. 90+1 - Wirtz înscrie, dar golul este anulat pentru offside.

Min. 69: GOOOL Germania! Musiala a majorat avantajul nemților cu un șut la care Schmeichel nu a avut replică.

Goooool Germania

Min. 52: Penalty pentru Germania! Andersen, care marcase în urmă cu câteva minute, a comis henț.

Min. 48: Andersen a marcat, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

Min 46: A început repriza a doua

Pauză

S-a reluat meciul, după 15 minute de pauză.

Min. 35: Meciul a fost oprit, din cauza condițiilor meteorologice.

Min. 30: Danezii au șansă bună de gol. Au lovitură liberă. Eriksen nu a găsit drumul spre poarta germanilor.

Min 2: Germania a fost la un pas să deschidă scorul, însă golul a fost anulat

Update: A început meciul

Nemții au câștigat Grupa A cu șapte puncte. Au înregistrat două victorii: cu Scoția (5-1) și cu Ungaria (2-0). În ultima rundă din faza grupelor, Germania a remizat cu Elveția, scor 1-1.

De cealaltă parte, Danemarca a obținut accederea în optimi după ce a terminat pe doi Grupa C. Danezii încă nu au victorie la acest EURO! Au consemnat trei remize în grupă: 1-1 vs. Slovenia, 1-1 vs. Anglia și 0-0 vs. Serbia.

Germania - Danemarca, echipele de start
Germania: Neuer - Kimmich, Rudiger, Schlotterbeck, Raum - Andrich, Kross - Sane, Gundogan, Musiala - Havertz; Rezerve: Anton, Baumann, Beier, Can, Fuhrich, Fullkrug, Gross, Henrichs, Koch, Mittelstadt, Muller, ter Stegen, Undav, Wirtz; Selecționer: Julian Nagelsmann (36 de ani).

Danemarca: Schmeichel - Andersen, Christensen, Vestergaard - Bah, Delaney, Hojbjerg, Maehle - Skov Olsen, Hojlund, Eriksen; Rezerve: Wind, Ronnow, Poulsen, Norgaard, Kristiansen, Kristensen, Kjaer, Jensen, Hermansen, Dreyer, Dolberg, Damsgaard, Bruun Larsen; Selecționer: Kasper Hjulmand (52 de ani).