26° Constanța Mar., 23 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6799
26° Constanța Marți, 23 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6799

Gimnastică artistică: Echipa masculină a României, locul 25 la Mondialele de juniori

A.F. 30 martie 2023 | 00:00 486

Echipa masculină a României s-a clasat pe locul 25 la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică pentru juniori de la Antalya (Turcia), miercuri, cu 145,897 puncte, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică.

Gimnastica artistica: Echipa masculina a Romaniei, locul 25 la Mondialele de junioriSursa foto: Federația Română de Gimnastică/facebook.com

Cei trei componenţi ai echipei, David Puicea, Iustin Mihai şi Norbert Marcu, au concurat la toate cele şase aparate, luându-se în calcul cele mai bune două punctaje la fiecare aparat. România a realizat 22,033 puncte la sol, 22,933 la cal cu mânere, 25,099 la inele, 26,700 la sărituri, 25,366 la paralele şi 23,766 la bară fixă, scrie Agerpres.

În calificări la individual compus, Iustin Mihai s-a clasat pe locul 67 (72,231 puncte), Norbert Marcu pe 75 (71,333), iar David Puicea pe 85 (70,064). Cel mai bun român la sol a fost Norbert Marcu, pe locul 94 (11,300), la cal a fost David Puicea, pe 57 (11,733), la inele a fost tot Puicea, pe locul 53 (12,566), Mihai Iustin este prima rezervă la sărituri, cu media de 13,516 puncte (13,800 la prima şi 13,233 la a doua), Puicea a fost cel mai bun la paralele, pe locul 22 (13,066), iar Iustin Mihai a fost al 34-lea la bară fixă (12,333).

Medaliile de aur au fost câştigate de Japonia (164,831 puncte), argintul a revenit Chinei (161,229), iar bronzul a fost adjudecat de Italia (159,598), din 36 de echipe participante.

Antrenorii echipei României sunt Răzvan Şelariu şi Ghiorghi Rotaru.

Joi va evolua echipa de junioare a României, compusă din Alexia Vănoagă, Crina Tudor, Alexandra Florea şi Anamaria Mihăescu, condusă de pe margine de antrenorii Adela Popa, Carmen Traicu şi Sebastian Nemeş.