Anul XX Nr. 6824
19.4° Constanța Sâmbătă, 17 August 2024 Anul XX Nr. 6824

Handbal (f): România a reușit a treia victorie în preliminariile CE 2024

Virgil STOIAN 2 martie 2024 | 00:00 944

Echipa națională de handbal feminin a României a obținut cea de-a treia victorie în grupa de calificare pentru Campionatul European din 2024, scor 26-24 cu Croația.

Handbal (f): Romania a reusit a treia victorie in preliminariile CE 2024

România – Croația 26-24 (13-11), în preliminariile CE de handbal feminin

După succesele categorice cu Bosnia Herțegovina și Grecia, tricolorele s-au impus și în fața Croației, într-o partidă disputată la Teraplast Arena din Bistrița.

Elevele lui Florentin Pera au reușit o primă repriză bună, iar la pauză conduceau la o diferență de două goluri (13-11).

În partea secundă croatele au fost mai agresive, dar tricolorele au reușit victoria în fața principalei contracandidate la primul loc al grupei.

Pivotul Rapidului, Lorena Ostase, a fost într-o formă de zile mari, reușind opt goluri.

În următoarea partidă, România va întâlni Croația în deplasare, duminică 3 martie de la ora 18:00.