Anul XX Nr. 6792
36.4° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Handbal feminin: România, învinsă şi de Elveţia la Campionatul Mondial Under-19

A.F. 26 iunie 2024 | 00:00 193

Selecţionata României a fost învinsă de echipa Elveţiei cu scorul de 27-26 (15-12), duminică, în primul său meci din Grupa principală I a Campionatului Mondial de handbal pentru junioare Under-19 din Macedonia de Nord.

Handbal feminin: Romania, invinsa si de Elvetia la Campionatul Mondial Under-19sursa foto: FRH/facebook.com

În urma acestui eşec, tricolorele nu mai au şanse de calificare în sferturile de finală.

România s-a aflat la conducere pe tabela de marcaj doar în prima repriză, cu 8-6, după patru goluri consecutive, 9-7 şi 10-9, după care Elveţia a înscris de patru ori la rând, iar la pauză avea 15-12.

În final, România s-a apropiat la un singur gol pe tabelă, dar Diana Lixăndroiu a ratat ultima aruncare.

Mariam-Nadia Mohamed a marcat 6 goluri pentru România, Maria Diana Lixăndroiu 5, Lavinia Ioana Florea 2, Cristina-Elena Irimia 2, Anamaria-Mihaela Grigore 2, Alisia Lorena Boiciuc 2, Costinela-Beatrice Raicea 2, Irina-Andreea Maxim 2, Ioana Niţă (portar) 1, Mihaela Andreea Mihai 1, Rebecca Geamănu 1.

Portarul Ioana Niţă a reuşit 12 intervenţii.

Pentru învingătoare au înscris Alessia Riner 8 goluri, Nuria Bucher 6, Sev Albrecht 5, Yara Mosimann 3, Nora Snedkerud 2, Emma Baechtiger 1, Lynn Schuermann 1, Kim Erni 1.

Claire Hartz a avut 14 intervenţii.

În celălalt meci al grupei, Olanda a dispus de Egipt cu 20-17.

În clasament, Olanda ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de Elveţia, 4 puncte, România, 0 puncte, Egipt, 0 puncte. Marţi, România va juca ultimul meci din grupă, contra Egiptului (16:45), scrie Agerpres.