19.5° Constanța Joi, 1 Aug. 2024
Anul XX Nr. 6808
19.5° Constanța Joi, 1 August 2024 Anul XX Nr. 6808

Handbal feminin: SCM Râmnicu Vâlcea a încheiat grupa din EHF European League cu o victorie în deplasare

Replica API 22 februarie 2022 | 00:00 337

SCM Râmnicu Vâlcea, deja calificată în sferturile de finală ale competiţiei feminine de handbal EHF European League, a încheiat meciurile din Grupa D cu o victorie în deplasare contra echipei maghiare Vaci NKSE, cu 31-30 (15-16), scrie Agerpres.

Vaci NKSE a început bine jocul şi a condus în prima parte a meciului, chiar şi la trei goluri (7-4, 8-5), SCM a reuşit să egaleze la un moment dat, 11-11, dar echipa maghiară a intrat la cabine cu un gol avans, 16-15.

După pauză, gazdele s-au desprins la patru goluri, 20-16 şi 21-17, însă echipa vâlceană a echilibrat disputa, iar în min. 43 a avut în premieră avantaj pe tabelă, 24-23. Până la final s-a mers cap la cap, formaţia antrenată de Bent Dahl reuşind să se impună cu 31-30, prin golul marcat de jucătoarea maghiară de origine tunisiană Asma Elghaoui (min. 59).

Pentru SCM au înscris Bobana Klikovac 7 goluri, Irina Glibko 7, Olga Gorşenina 4, Zeljka Nikolic 3, Cristina Florica 3, Elena Dache 2, Asma Elghaoui 2, Daria Bucur 1, Kristina Liscevic 1, Corina Lupei 1.

Golurile echipei gazdă au fost reuşite de Csenge Kuczora 9, Greta Kacsor 5, Konszuela Hamori 4, Vivien Grosch 3, Natalie Schatzl 2, Nikolett Dioszegi 2, Zsofia Szondi 2, Fanny Helembai 2, Borbala Ballai 1.

Meciul a fost arbitrat de ruşii Anton Antaşev şi Denis Musatov, iar delegat EHF a fost cehul Petr Novak.

Sâmbătă, Viborg HK a remizat acasă cu Chambray Touraine Handball, 29-29.

În clasamentul final, Viborg HK a ocupat primul loc, cu 10 puncte, urmată de SCM Râmnicu Vâlcea, 9 puncte, Chambray Touraine Handball, 3 puncte, Vaci NKSE, 2 puncte.

În sferturi, SCM Râmnicu Vâlcea va înfrunta echipa daneză Herning Ikaast Handbold, câştigătoarea Grupei C, primul joc fiind programat la Râmnicu Vâlcea, pe 26 sau 27 martie, iar returul în deplasare, pe 2 sau 3 aprilie.