34.5° ConstanÈ›a Vin., 19 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6795
34.5° ConstanÈ›a Vineri, 19 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6795

Handbal feminin: Victorie de prestigiu pentru Rapid cu Vipers Kristiansand în Liga Campionilor

Virgil STOIAN 15 noiembrie 2023 | 00:00 830

CS Rapid BucureÅŸti a reuÅŸit o victorie de prestigiu în faÅ£a formaÅ£iei norvegiene Vipers Kristiansand, cu scorul de 30-29 (10-13), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, în Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Handbal feminin: Victorie de prestigiu pentru Rapid cu Vipers Kristiansand in Liga Campionilor

Vicecampioana României a câÅŸtigat dramatic, cu un gol reuÅŸit în ultima secundă de sârboaica Andjela Janjusevic, din aruncare de la 7 metri.

Campioana ultimelor trei ediÅ£ii ale EHF Champions League a început în forţă meciul, a condus cu 5-0 ÅŸi 8-1 ÅŸi 11-4, iar Rapid a reuÅŸit ÅŸase goluri consecutive ÅŸi a revenit în meci. La pauză scandinavele aveau trei goluri avantaj, 13-10, dar Rapid a trecut în avantaj după cinci minute din partea secundă (14-13). Rapid s-a desprins chiar la trei goluri, 23-20 (49) ÅŸi 28-25 (56), dar Vipers a marcat de patru ori la rând ÅŸi a condus cu 29-28. Finalul a fost dramatic, Alicia Fernandez Fraga a marcat când mai erau 25 de secunde, iar Buceschi a reuÅŸit o intercepÅ£ie, Janjusevic marcând golul victoriei.

Pentru echipa antrenată de David Ginesta Montes au marcat Eliza Buceschi 6 goluri, Marta Lopez Herrero 5, Dorina Korsos 5, Alicia Fernandez Fraga 5, Estavana Polman 3, Andjela Janjusevic 3, Albertina Da Cruz Kassoma 2, Mathilde Neesgaard Mogensen 1, Orlane Kanor 1.

Portarul Diana Ciucă a avut 14 intervenţii (33,33%).