25.4° Constanța Joi, 18 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6794
25.4° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Handbal masculin: Steaua s-a calificat spectaculos în sferturile EHF European Cup

A.F. 19 februarie 2024 | 00:00 445

CSA Steaua Bucureşti s-a calificat spectaculos în sferturile de finală ale competiţiei masculine de handbal EHF European Cup, după ce a terminat la egalitate cu echipa cehă HCB Karvina, 29-29 (16-14), sâmbătă seara, în deplasare, în manşa secundă a optimilor de finală.

Handbal masculin: Steaua s-a calificat spectaculos in sferturile EHF European CupSursa foto: Steaua București/Facebook

Steaua câştigase prima manşă la diferenţă de un gol, 28-27.

Roş-albaştrii au fost conduşi în prima repriză de doar patru ori (1-0, 7-6, 8-7, 10-9), dar au avut două goluri în plus pe tabelă la pauză, după ce au avut şi avantaj de trei goluri. În repriza secundă, Steaua a fost în avantaj aproape tot timpul, însă pe final cehii au egalat, 27-27, apoi 28-28, iar în cele din urmă 29-29.

Pentru cehi au înscris Dominik Solak 14 goluri, Jonas Patzel 3, Denis Harabis 3, Matej Nantl 3, David Ruza 2, Jan Placek 1, Jan Uzek 1, Ondrej Skalicky 1, Petr Siroky 1.

Golurile Stelei au fost înscrise de Octavian Bizău 6, Krsto Milosevic 5, Nicolae Cristian Ungureanu 4, Gabriel Sebastian Burlacu 3, Alexandru Mihai Tărîţă 3, Ciprian Şandru 3, Valentin Marian Ghionea 2, Sabin Constantina 2, Seyed Alireza Mousavi Ghalehmirz 1.

Meciul a fost arbitrat de austriecii Florian Hofer şi Andreas Schmidhuber, iar delegat EHF a fost lituanianul Algis Mikucionis, citează Agerpres.