Anul XX Nr. 6795
26.1° Constanța Vineri, 19 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6795

Hochei: Alex Ovecikin a marcat al 824-lea său gol în NHL

A.F. 27 octombrie 2023 | 00:00 375

Alex Ovecikin, căpitanul echipei Washington Capitals, a marcat al 824-lea său gol în Liga profesionistă nord-americană de hochei pe gheaţă, în partida câştigată în deplasare, cu scorul de 6-4, în faţa formaţiei New Jersey Devils.

Hochei: Alex Ovecikin a marcat al 824-lea sau gol in NHLAlex Ovecikin, sursa foto: Alex Ovechkin Fanpage/facebook

Ovecikin a oferit şi un assist în meciul care a avut loc marţi seară la Prudential Center din Newark (New Jersey). El a fost autorul ultimului gol al echipei sale, cu un minut şi 35 de secunde înainte de finalul reprizei a treia.

Rusul ocupă locul secund în ierarhia all-time a marcatorilor din NHL, după legendarul hocheist canadian Wayne Gretzky (894 de goluri).

Washington Capitals venea după trei înfrângeri consecutive şi ocupă în prezent penultima poziţie (15) în clasamentul Conferinţei de Est a NHL.

Acesta a fost singurul meci programat marţi în Liga nord-americană de hochei, citează Agerpres.