Anul XX Nr. 6794
26.1° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Hochei: Auston Matthews scrie istorie în NHL

A.F. 23 februarie 2024 | 00:00 335

Auston Matthews a devenit miercuri seara hocheistul născut în Statele Unite care a atins cel mai repede borna de 50 de goluri marcate într-un sezon din Liga profesionistă nord-americană (NHL), conform site-ului oficial al acestei organizaţii.

Hochei: Auston Matthews scrie istorie in NHLAuston Matthews

Matthews a reuşit această performanţă în cel de-al 54-lea său meci din actuala ediţie a NHL, în care echipa sa, Toronto Maple Leafs, a învins în deplasare, cu scorul de 6-3, formaţia Arizona Coyotes.

El a marcat cel de-al doilea gol al echipei sale în prima repriză a meciului de la Mullet Arena din Tempe (Arizona), în apropierea oraşului Scottsdale, în care a crescut, după care a reuşit dubla în repriza secundă, ajungând la un total de 51 de goluri în acest sezon, citează Agerpres.