34° Constanța Mie., 17 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6793
34° Constanța Miercuri, 17 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6793

Indian Wells 2024: Lidera mondială s-a calificat în optimi – Încă un set câștigat la zero

Virgil STOIAN 13 martie 2024 | 00:00 745

Principală favorită a turneului „WTA 1000” de la Indian Wells, Iga Swiatek a trecut fără probleme în turul al treilea de Linda Noskova, scor 6-4, 6-0.

Indian Wells 2024: Lidera mondiala s-a calificat in optimi – inca un set castigat la zero Iga Swiatek

Linda Noskova, eliminată de Iga Swiatek în turul al treilea la Indian Wells

Campioană la Indian Wells în urmă cu doi ani, poloneza Iga Swiatek a făcut încă un pas spre cucerirea unui nou titlu.

După 6-3, 6-0 în turul al doilea cu Danielle Collins, lidera mondială a trecut și de Linda Noskova după un nou set câștigat la zero.

Dacă în primul act jucătoarea din Cehia a opus rezistanță, setul al doilea a adus descătușarea principalei favorite, care nu a mai cedat niciun game și a încheiat partida după o oră și 13 minute.

BNP Paribas Open este un turneu din categoria WTA 1000 ce se desfășoară în perioada 6-17 martie. Se joacă pe suprafață hard și este dotat cu premii totale în valoare de $8,995,555. Campioana en-titre este Elena Rybakina.