35.4° Constanța Mar., 16 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6792
35.4° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Înotătorul român David Popovici a câştigat finala probei de 100 m liber, la reuniunea Mare Nostrum de la Barcelona

A.F. 2 iunie 2024 | 00:00 347

Înotătorul român David Popovici a câştigat finala probei de 100 m liber, joi seara, la reuniunea Mare Nostrum de la Barcelona, cu timpul de 48 sec 49/100.

inotatorul roman David Popovici a castigat finala probei de 100 m liber, la reuniunea Mare Nostrum de la BarcelonaDavid Popovici

Popovici l-a devansat cu doar două sutimi pe sud-coreeanul Sunwoo Hwang, înregistrat în 48 sec 51/100, podiumul fiind completat de japonezul Katsuhiro Matsumoti, 48 sec 79/100.

Italianul Thomas Ceccon, multiplu campion mondial şi european, s-a clasat pe patru, la egalitate cu sârbul Andrej Barna, în 48 sec 84/100. Un alt italian, Alessandro Miressi, campion european al probei în 2018, s-a clasat pe şase, în 49 sec 04/100.

Britanicul Jacob Whittle, dublu campion european la ştafetă în 2022, a ocupat locul şapte, cu timpul, de 49 sec 21/100.

Patrick-Sebastian Dinu s-a clasat pe locul opt (ultimul), în finală, cu timpul de 50 sec 93/100.

În acest an, David Popovici a obţinut cel mai bun timp la 100 m liber la Naţionalele de la Otopeni din aprilie, când a câştigat titlul cu 47 sec 86/100.

David Popovici, campionul european en titre la 100 şi 200 m liber, câştigase şi proba de 200 m liber la Barcelona, miercuri seara. Popovici se pregăteşte pentru participarea la Europenele de nataţie de la Belgrad (10-23 iunie).

Tot joi, Daria-Măriuca Silişteanu a ocupat ultimul loc în Finala B (16) la 100 m spate, cu timpul de 1 min 03 sec 47/100. Victoria a revenit olandezei Kira Toussaint, cu timpul de 1 min 00 sec 00/100, scrie Agerpres.