Anul XX Nr. 6797
32.4° Constanța Duminică, 21 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6797

Irina Begu, eliminată în turul doi de la Wimbledon

Virgil STOIAN 8 iulie 2023 | 00:00 926

Aventura Irinei Begu la Wimbledon s-a oprit în turul al doilea, fază a competiției în care sportiva noastră a fost învinsă de rusoaica Anna Blikova (40 WTA), scor 7-5, 6-3.

Irina Begu, eliminata in turul doi de la Wimbledon

După un început echilibrat de meci, Irina s-a accidentat la scorul de 5-5, a primit îngrijiri medicale în pauza dintre seturi (a acuzat dureri la spate) și nu a mai reușit să-i pună așa de multe probleme adversarei.

De știut:

Irina și Anna s-au întâlnit de patru ori: românca s-a impus la Hobart 2019 și Melbourne 2021, iar rusoaica a avut câștig de cauză la Ilkley 2019 și Wimbledon 2023.

Anna Blinkova se va duela în runda următoare cu învingătoarea din meciul Aryna Sabalenka (favorită 2) - Varvara Gracheva (41 WTA).

Pentru prezența în turul al doilea, Irina Begu va primi 85.000 de lire sterline și 70 de puncte în ierarhia mondială.

România mai este reprezentată la Wimbledon de alte două jucătoare: Sorana Cîrstea și Ana Bogdan (ambele calificate în turul 3).

Irina Begu - Anna Blinkova 5-7, 3-6, în turul doi la Wimbledon

3-6: Blinkova își face serviciul și se califică în turul trei la Wimbledon.

3-5: Irina ratează oportunitatea de a egala și Blinkova va servi pentru victorie.

3-4: Irina nu renunță la luptă și face iar rebreak.

2-4: Blinkova se impune din nou la retur.

2-3: Begu pare că a trecut peste probleme și recuperează breakul.

1-3: Irina pune capăt seriei de cinci gameuri câștigate la rând de rusoaică.

0-3: Blikova salvează o minge de break și se desprinde.

0-2: Probleme din ce în ce mai mari pentru Irina - break la 15 reușit de Anna.

0-1:Begu revine pe teren, dar Blinkova își face serviciul fără emoții.

Irina primește îngrijiri medicale în pauza dintre seturi, pare că are probleme la spate.

Setul I

5-7: Irina pare stoarsă de puteri - break alb și set câștigat de Blinkova.

5-6: Irina ratează șansa de a trece în avantaj și Blinkova trece iar în față.

5-5: Încă un game pentru care Begu a trebuit să muncească mult: a salvat o minge de set și s-a impus după cinci egalități.

4-5: Blinkova ratează o minge de set, iar Irina recuperează breakul.

3-5: Irina salvează primele cinci mingi de break din acest game, dar comite o eroare și Anna va servi pentru câștigarea setului.

3-4: Rusoaica mai salvează două mingi de break și trece din nou în avantaj.

3-3: Anna încearcă să pună presiune, dar se grăbește și ratează lovituri ușoare.

2-3: Ambele jucătoare servesc bine în primele gameuri din meci.

2-2: Irina salvează o minge de break și egalează.

1-2: Blinkova răspunde cu un game câștigat la 0.

1-1: Begu își face serviciul fără probleme (1-1).

0-1: Partida a început cu Blinkova la serviciu. Anna salvează patru mingi de break și închide gameul cu un as (0-1), potrivit hotnews.ro.