Anul XX Nr. 6792
28° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Italia pleacă acasă, după ce a bătut-o Elveția cu 2-0

Virgil STOIAN 29 iunie 2024 | 18:43 867

Elveția - Italia este prima optime de finală programată să se dispute la EURO 2024. Cu începere de la ora 19:0, partida de la Berlin opune două echipe care nu s-au mai întâlnit în ultimii trei ani. Eleveția a bătut Italia cu 2-0.

Italia pleaca acasa, dupa ce a batut-o Elvetia cu 2-0

Final de meci

Min. 46-Gooool,Elevția.

Min. 37 - GOOOOL Elveția: 1-0, Freuler! Mijlocașul elvețienilor a fost foarte bine deschis în careul de 16 metri, de pasa lui Varga, după care a finalizat pe colțul scurt.
Ce-i drept, Donnarumma a fost puțin încurcat și de devierea nefericită a lui Gianluca Mancini.

Min. 24 - Ocazie Italia. Donnarumma, intervenție de zile mari la șutul lui Embolo, scăpat singur cu portarul.

Min. 1 - Cristante a deviat nefericit un balon și mingea s-a dus în corner.

Dar atunci când vorbim despre meciurile directe, echilibrul este cel care le caracterizează pe ultimele 10, de exemplu.

În aceste jocuri desfășurate între 1993 și 2021, Elveția a câștigat un meci (1993), iar Italia 3 (1998, 2003 și 2021), în timp ce restul de 6 s-au încheiat la egalitate!

Iar ultimele două întâlniri, programate în 2021, au fost 1-1 și 0-0.

Numai că în această seară vom avea o învingătoare, echipa care se va califica în sferturile de finală de la EURO 2024. Indiferent cum, eventual după executarea loviturilor de departajare, diseară va fi cunoscută prima sfert finalistă, echipa care pe 6 iulie o va întâlni la Dusseldorf pe învingătoarea partidei Anglia - Slovacia.

Tabloul optimilor EURO 2024

Ambele echipe au terminat grupele pe locul secund, dar modul în care au făcut-o este diferit. În Grupa A, Elvețienii au câștigat o dată, cu Scoția, și au terminat la egalitate cu Germania și cu Ungaria.

Iar italienii s-au chinuit, În Grupa B, așa cum au făcut-o și când s-au calificat la acest turneu final. După 2-1 cu Albania, a venit 0-3 cu Spania și apoi doar golul din prelungiri reușit de Zaccagni le-a permis să termine pe locul 2 și să se califice mai departe.

Shakiri, omul cu gol la 3 Cupe Mondiale și 3 Campionate Europene, va fi rezervă

Chiar dacă selecționerul Yakin este obligat să facă o schimbare, cel puțin, pentru că Widmer este suspendat pentru cumul de cartonașe galbene, se pare că Shakiri nu va fi titular nici de această dată.

În ciuda faptului că odată cu golul superb marcat Scoției, el a devenit fotbalistul cu goluri marcate la ultimele 3 Campionate Mondiale și 3 Campionate Europene!

Cota de piață Elveția - 281,5 milioane de euro. Cel mai bine cotat este Akanji, 45 de milioane de euro pe transfermarkt.com
    Cotă de piață Italia - 705,5 milioane de euro. Cel mai bine cotat jucător e Barella, 80 de milioane de euro