21.2° Constanța Dum., 1 Sept. 2024
Anul XX Nr. 6839
21.2° Constanța Duminică, 1 Septembrie 2024 Anul XX Nr. 6839

JO 2024: Argentina a smuls egalul împotriva Marocului cu un gol înscris în minutul 90+16

A.F. 25 iulie 2024 | 00:00 273

Argentina a smuls egalul împotriva Marocului, scor 2-2, cu un gol înscris în minutul 90+16, miercuri, în turneul olimpic de fotbal masculin, acesta fiind primul eveniment din cadrul Jocurilor de la Paris, informează agenţia DPA, potrivit căreia nu a existat un motiv clar pentru ca meciul să fie prelungit atât de mult.

JO 2024: Argentina a smuls egalul impotriva Marocului cu un gol inscris in minutul 90+16

În Grupa B, la Saint-Etienne, Marocul a condus cu 2-0 după reuşitele lui Soufiane Rahimi, din minutele 45+2 şi 51, ultimul din penalty. Giuliano Simeone a marcat în minutul 68 primul gol al Argentinei, antrenată de fostul mare jucător Javier Macherano. Pentru Argentina au evoluat Nicolas Otamendi şi Julian Alvarez, campioni mondiali în 2022 cu prima reprezentativă.

Turneul olimpic de fotbal masculin este rezervat jucătorilor sub 23 de ani, dar este posibilă prezenţa a trei jucători peste vârsta admisă. Brazilia, campioana de la Rio şi Tokyo, nu a obţinut calificarea.

În turneul feminin nu există restricţii. Meciurile se joacă în toată Franţa, nu doar în Paris.

Mai multe partide au loc înaintea ceremoniei de deschidere de vineri, deoarece nu există suficient timp pentru a juca toate meciurile în fereastra olimpică, 26 iulie-11 august.

Tot miercuri, în Grupa C, pe Parc des Princes din Paris a avut loc meciul Spania - Uzbekistan, câştigat cu scorul de 2-1 de prima dintre aceste echipe. Spania, cu jucători de la FC Barcelona, ca Pau Cubarsi, Eric Garcia şi Fermin Lopez, a punctat prin Marc Pubill (29) şi Sergio Gomez (62), acesta din urmă ratând trei minute mai devreme un penalty. Pentru Uzbekistan a înscris în minutul 45+3, din penalty, căpitanul Eldor Şomurodov, atacant care a trecut pe la mai multe echipe din Italia, citează Agerpres.