Anul XX Nr. 6792
25.7° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Jucătoarea cehă de tenis Barbora Krejcikova a câştigat turneul de la Wimbledon

A.F. 15 iulie 2024 | 00:00 500

Jucătoarea cehă de tenis Barbora Krejcikova, nr.32 mondial, a câştigat, sâmbătă, la Wimbledon al doilea titlu de Mare Şlem din carieră, după ce a învins-o în finală pe italianca Jasmine Paolini, a şaptea jucătoare a lumii, cu 6-2, 2-6, 6-4, informează AFP.

Jucatoarea ceha de tenis Barbora Krejcikova a castigat turneul de la WimbledonBarbora Krejcikova

Krejcikova (28 ani), care a câştigat turneul de la Roland Garros în 2021, va urca pe locul 10 în ierarhia WTA începând de luni.

Barbora Krejcikova devine astfel prima jucătoare cehă care câştigă două titluri de Mare Şlem la simplu în două turnee majore diferite.

Pentru Paolini, prima italiancă care a disputat o finală la Wimbledon, aceasta a fost a doua finală majoră pierdută consecutiv după cea de la Roland Garros, unde a fost dominată categoric de Iga Swiatek. Jucătoarea italiană va urca pe locul 5 în clasamentul mondial începând de luni, scrie Agerpres.