29.8° Constanța Lun., 22 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6798
29.8° Constanța Luni, 22 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6798

Kaiac-canoe: Cătălin Chirilă, calificat în semifinalele probelor de C1 pe 500 şi 1.000 m la Cupa Mondială de la Szeged

A.F. 12 mai 2023 | 00:00 460

Sportivul român Cătălin Chirilă s-a calificat, joi, în semifinalele probelor de canoe simplu pe 500 şi 1.000 m la Cupa Mondială de kaiac-canoe de la Szeged (Ungaria).

Kaiac-canoe: Catalin Chirila, calificat in semifinalele probelor de C1 pe 500 si 1.000 m la Cupa Mondiala de la Szeged

Chirilă, vicecampion mondial şi medaliat cu bronz la Europene în proba de 500 metri, a câştigat seria a doua la Szeged pe această distanţă, calificându-se în semifinale cu timpul de 1 min 54 sec 29/100, fiind cu 3 sec 36/100 mai rapid decât moldoveanul Serghei Tarnovschi, al doilea clasat în serie.

La 1.000 m, campionul european şi mondial Cătălin Chirilă s-a impus în prima serie cu timpul de 4 min 34 sec 83/100, urmat de italianul Carlo Tacchini la 5 sec 74/100, scrie Agerpres.

Direct în Finala A s-au calificat Ilie Sprincean şi Oleg Nuţă, care au câştigat seria a doua la canoe-2 masculin pe 1.000 metri, cu timpul de 4 min 13 sec 03/100, la 88/100 de următorii clasaţi. În prima serie, fraţii Adrian şi Victor Stepan s-au clasat pe locul 7 (4:39.06) şi vor evolua în semifinale.

În semifinale şi-a asigurat prezenţa şi ucraineanca naturalizată româncă Olena Hryhorieva, clasate pe locul 5 în seria a doua la kaiac-1 feminin pe 1.000 m (5:19.82). Hryhorieva a ocupat locul şase în seria a treia la K-1 pe 500 m (2:22.67) şi va evolua în semifinala B

La canoe simplu feminin pe 200 m, Kateryna Chabaniuk (România) a încheiat pe 7 în prima serie (55.48), fiind eliminată.

România participă cu 9 sportivi la Cupa Mondială de la Szeged, două fete şi şapte băieţi.