Anul XX Nr. 6799
22.8° Constanța Marți, 23 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6799

Leeds United - Liverpool 1-6. ”Cormoranii” se impun fără emoții în deplasare

Andreea VREJOIU 18 aprilie 2023 | 00:00 413

Partida dintre Leeds United și Liverpool s-a încheiat cu victoria fără drept de apel a ”Cormoranilor”, scor 6-1, în etapa a 31-a din Premier League.

Leeds United - Liverpool 1-6. ”Cormoranii” se impun fara emotii in deplasare

Elevii lui Jurgen Klopp au ”spart gheața”, după ce au avut cinci etape în care nu au mai cunoscut gustul succesului. După ce gazdele au semnat prima ocazie a meciului în minutul 7, ”Cormoranii” au replicat prin goluri.

Gakpo a deschis scorul în minutul 35, iar Mohamed a dublat avantajul în minutul 39.

În partea a doua a meciului, cei de la Leeds au mrcat prin Sinisterra, în minutul 47, dar cei de la Liverpool au refăcut diferența de pe tabela de marcaj în minutul 52, prin Jota.

În minutul 64, Mohamed Salah a reușit dubla, în timp ce Diogo Jota a făcut același lucru în minutul 74.

Darwin Nunez a închis tabela de marcaj în minutul 90, când a punctat pentru 6-1.

În urma acestui rezultat, cei de la Liverpool se află pe poziția a opta în clasament, cu 47 de puncte, în timp ce Leeds se află pe poziția a 16-a, cu 29 de puncte.