25.7° Constanța Sâm., 20 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6796
25.7° Constanța Sâmbătă, 20 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6796

Lionel Messi, scuipat pe teren - Reacția argentinianului și explicațiile adversarului

Virgil STOIAN 16 octombrie 2023 | 00:00 1345

Lionel Messi a fost scuipat de Antonio Sanabria în timpul partidei dintre Argentina și Paraguay, scor 1-0. Căpitanul campioanei mondiale nu a dat prea multă importanță momentului, iar jucătorul lui Torino și-a prezentat versiunea la finalul meciului din preliminariile CM 2026.

Lionel Messi, scuipat pe teren - Reactia argentinianului si explicatiile adversarului

Antonio Sanabria, acuzat că l-a scuipat pe Lionel Messi

Cei doi s-au confruntat în minutul 85, iar Messi i-a întors spatele lui Sanabria, moment în care paraguayanul a scuipat în direcția argentinianului.

„Sanabria? Colegii mi-au spus la vestiare că cineva m-a scuipat. Adevărul este că nici măcar nu știu cine este acel băiat. Prefer să nu vorbesc, altfel el va ieși să vorbească peste tot și va deveni cunoscut” - Lionel Messi.

După meci, Sanabria a negat că l-ar fi scuipat pe Messi și a explicat că de vină este unghiul din care a fost filmat momentul.

„Sunt chestii normale într-un meci, asta-i tot. Am văzut. Am primit imaginile și pare că l-am scuipat, dar nu am făcut-o, el este departe. Din imagine pare, după cum se vede din spate, că parcă îl scuip, dar nu s-a întâmplat asta. Da, categoric (n.r. dezminte acuzațiile)” - Antonio Sanabria.

De știut:

Unicul gol al partidei de la Buenos Aires a fost înscris de Otamendi ('3).

Lionel Messi a intrat pe teren în minutul 53, iar Sanabria și-a făcut apariția în minutul 70.

În perioada junioratului, Sanabria a jucat pentru FC Barcelona (2009-2014).

După trei etape, Argentina se află pe primul loc (9 puncte, golaveraj 5-0), iar Paraguay ocupă locul 8 (1 punct, golaveraj 0-2).