Anul XX Nr. 6800
28.4° Constanța Miercuri, 24 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6800

Liverpool a câștigat rejucarea cu Wolves și continuă în FA Cup

Virgil STOIAN 19 ianuarie 2023 | 00:00 339

Liverpool s-a calificat în 16-imile FA Cup, după ce s-a impus la limită pe terenul celor de la Wolverhampton, la rejucare. Echipa lui Klopp a câștigat cu 1-0, singurul gol al meciului fiind marcat de Harvey Elliot în prima repriză. Pentru un loc în optimi, "cormoranii" vor juca în deplasare cu Brighton.

Liverpool a castigat rejucarea cu Wolves si continua in FA Cup

Liverpool are un sezon foarte slab în Premier League, astfel că FA Cup era un obiectiv pe care "cormoranii" nu își permiteau să-l rateze din fașă. În turul 3, echipa lui Klopp a întâlnit-o pe Wolves, iar în meciul de pe Anfield a fost egal, 2-2, astfel că echipa care avansează în faza următoare s-a decis la rejucarea de pe Molineux.
Cei doi atrenori au trimis în teren multe rezerve, iar partida a fost foarte disputată. Oaspeții au început perfect, iar tânărul Harvey Elliott a deschis scorul în minutul 13, cu un șut superb din afara careului.

Wolves - Liverpool 0-1 | "Cormoranii" își continuă cursa de apărare a trofeului în FA Cup
Tsimikas putea face 2-0 la faza imendiat următoare, dar elenul a trimis peste poartă din poziție ideală. Singura ocazie a "lupilor" din prima repriză a avut loc în minutul 32, când Adama Traore a șutat puțin pe lângă poartă.
În partea secundă, Wolves a riscat mai mult în speranța că poate trimite meciul măcar în prelungiri, dar jucătorii lui Lopetegui nu au reușit să desfacă apărarea exactă a "cormoranilor", deși au creat presiune constantă la poarta adversă, mai ales în ultimele 20 de minute.
S-a terminat 0-1 și Liverpool continuă cursa de apărare a trofeului în FA Cup. Pentru un loc în optimi, trupa lui Klopp va juca pe terenul lui Brighton, echipă care i-a aplicat o corecție în ultima etapă din Premier League, scor 3-0.