Anul XX Nr. 6794
27.4° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Liverpool a cucerit Cupa Ligii Angliei pentru a zecea oară

Virgil STOIAN 25 februarie 2024 | 19:32 1056

Liverpool și-a trecut în palmares un nou trofeu al EFL Cup, după finala câștigată cu scorul de 1-0 în fața celor de la Chelsea, meci decis pe finalul reprizelor suplimentare.

Liverpool a cucerit Cupa Ligii Angliei pentru a zecea oaraBucuria celor de la Liverpool

Chelsea – Liverpool 0-1 (după prelungiri), în finala Cupei Ligii Angliei

Liderul din Premier League a avut mult de muncă pentru a pune mâna pe primul trofeu din acest sezon.

Finala disputată împotriva lui Chelsea pe Wembley, în fața a peste 80.000 de spectatori, a adus echilibru și ocazii mari ratate de ambele părți.

Cei doi portari, Djordje Petrovic și Caoimhin Kelleher au fost vedetele partidei, iar intervențiile lor providențiale au păstrat scorul alb până în final.

Fiecare echipă a avut și câte un gol anulat de VAR pentru ofsaid, Sterling în minutul 33 și van Dijk în minutul 60.

După primele 90 de miunute rezultatul s-a păstrat alb, iar golul care a adus trofeul s-a marcat cu două minute înainte de expirarea reprizelor suplimentare, când Virgil van Dijk a reluat excelent cu capul centrarea din corner a lui Tsimikas.

Pentru Liverpool este cel de-al zecelea trofeu al Cupei Ligii Angliei din palmares, precedentul fiind cucerit în sezonul 2021-2022.