26.1° Constanța Joi, 18 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6794
26.1° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Liverpool - Luton Town 4-1. ”Cormoranii” și-au consolidat prima poziție în Premier League

Virgil STOIAN 23 februarie 2024 | 00:00 702

Liverpool a câștigat, pe teren propriu, în fața celor de la Luton Town, scor 4-1, într-un meci din etapa a 26-a din Premier League.

Liverpool - Luton Town 4-1. ”Cormoranii” si-au consolidat prima pozitie in Premier League

Golurile din această partidă au fost marcate de Virgil Van Dijk (minutul 56), Cody Gakpo (minutul 58), Luis Diaz (minutul 71) și Harvey Elliott (minutul 90) pentru ”Cormorani”, respectiv Chiedozie Ogbene (minutul 12) pentru oaspeți.

În urma acestui rezultat, Liverpool se află pe primul loc în Premier League, cu 60 de puncte acumulate după 26 de etape, la 4 puncte distanță de formația aflată pe locul secund, Manchester City (56 de puncte după 25 de meciuri).

De cealaltă parte, Luton Town ocupă poziția a 18-a (direct retrogradabilă), cu 20 de puncte acumulate după 25 de meciuri.

Min. 90+9: Final de meci!

Min. 90: Gool Liverpool! Incursiunea lui Gakpo este blocată în ultimul moment de un adversar, mingea rămâne în careu pentru Elliott, care șutează în plasa porții lui Kaminski.

Min. 71: Gool Liverpool! Robertson recuperează mingea la mijlocul terenului și i-o pasează lui Diaz, care avansează spre poarta adversă și-l învinge pe Kaminski cu un șut la colțul scurt.

Min. 59: Gool Liverpool! Mac Allister centrează în careul mic pentru Gakpo, iar atacantul olandez marchează din câțiva metri printr-o lovitură de cap.

Min. 56: Gool Liverpool! Mac Allister centrează în careu dintr-un corner, iar Van Dijk deviază mingea cu capul în poarta lui Kaminski.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+2: Pauză!

Min. 32: Ocazie Liverpool! Gravenberch scapă singur spre poartă, șutează de la marginea careului de 16 metri, dar Kaminski reține balonul fără probleme.

Min. 13: Gool Luton Town! Chong șutează pe jos spre poarta lui Kelleher, dar portarul gazdelor respinge balonul. Ulterior, mingea ajunge la Ogbene, care marchează în poarta goală printr-o lovitură de cap.

Min. 5: Ocazie Liverpool! Elliott îl lansează pe Diaz, care depășește un adversar, și șutează pe lângă poartă din interiorul careului.

Min. 1: A început partida!
Echipele de start

Liverpool: Kelleher - Bradley, Quansah, van Dijk, Gomez - Mac Allister, Endo, Gravenberch - Elliott, Gakpo, Diaz

Rezerve: Adrian, Clark, Danns, Gordon, Konate, McConnell, Nyoni, Robertson, Tsimikas

Antrenor: Jurgen Klopp

Luton Town: Kaminski - Mengi, Osho, Bell - Ogbene, Lokonga, Barkley, Doughty - Morris, Woodrow, Chong

Rezerve: Berry, Burke, Clark, Kabore, Krul, Mpanzu, Nelson, Potts, Townsend