Anul XX Nr. 6794
36.4° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Liverpool – Chelsea 4-1, în etapa 23 din Premier League

A.F. 2 februarie 2024 | 00:00 1323

Liverpool a obținut o victorie categorică, scor 4-1, în meciul de pe teren propriu cu Chelsea, din etapa a 23-a din Premier League.

Liverpool – Chelsea 4-1, in etapa 23 din Premier Leaguemeci Liverpool - Chelsea

Liderul Premier, FC Liverpool, n-a avut milă de Chelsea, miercuri seară. A bătut-o cu 4-1 și se uită la rivalele Manchester City și Arsenal de la 5 puncte distanță.

Jurgen Klopp și-a anunțat retragerea de la Liverpool, la finele sezonului, iar „numărătoarea inversă” a început cu dreptul: 4-1 cu Chelsea. Echipa sa și-a respectat statutul de lider și a plecat în trombă în duelul de miercuri seară cu albaștrii.

A 10-a clasată la ora partidei le-a ținut piept „cormoranilor” până-n minutul 23. Perioadă în care amfitrionii au avut două bare, prin Nunez. Scorul l-a deschis Diogo Jota. Servit de Bradley, portughezul a șerpuit printre apărătorii adverși și l-a bătut pe bravul Petrovic: 1-0 (23).

Pe finalul primei părți, Bradley a dublat avantajul, 2-0 (39), apoi Nunez a irosit ocazia lui 3-0, ratând penalty-ul dictat de „centralul” Paul Tierney la un fault comis de Badiashile asupra lui Diogo Jota.

Chelsea a ieșit de la cabine hotărâtă să spele rușinea unei prime părți modeste, iar Mudryk a trecut pe lângă 1-2. Însă liderul Premier League i-a tăiat apoi elanul și a revenit la „butoane”.

Până-n minutul 71! Atunci când Nkunku a redus din handicap și partida s-a mai echilibrat. Nunez putea închide conturile, dar a nimerit din nou „transversala”, și dacă n-a reușit el, a făcut-o Luiz Diaz: 4-1. În urma acestei victorii, Liverpool are 5 puncte avans în fruntea clasamentului.

Au marcat: Diogo Jota (23), Bradley (39), Szoboszlai (65), Luiz Diaz (79)  / Nkunku (71), scrie gsp.ro.