20.3° Constanța Dum., 29 Sept. 2024
Anul XX Nr. 6867
20.3° Constanța Duminică, 29 Septembrie 2024 Anul XX Nr. 6867

Liverpool, victorie în deplasarea cu Wolves! Trupa lui Arne Slot, noul lider din Premier League

Virgil STOIAN 29 septembrie 2024 | 00:00 258

Liverpool s-a impus în etapa cu numărul 6 din Premier League, în deplasarea de pe Molineux Stadium, cu Wolverhampton. Pentru "Cormorani" au marcat Konate și Salah.

Liverpool, victorie in deplasarea cu Wolves! Trupa lui Arne Slot, noul lider din Premier League

Liverpool a câștigat toate cele trei puncte în urma victoriei cu scorul de 2-1 cu Wolverhampton, în etapa cu numărul 6. Ibrahima Konate a deschis scorul chiar înainte de pauză, în minutul 45+2, oferindu-le băieților lui Arne Slot avantajul înainte de intrarea la vestiare.

Băieții lui Gary O'Neil au revenit pe teren cu dorința de egalare, iar fundașul algerian, Rayan Ait-Nouri, a reușit să marcheze în minutul 56. Totuși, bucuria gazdelor după egalare nu a durat prea mult, asta pentru că Mohamed Salah a transformat lovitura de la 11 metri în minutul 61, după ce Diogo Jota a căzut în careul advers în confruntarea cu Nelson Semedo.

În urma acestui rezultat, Liverpool urcă trei poziții, până pe primul loc, având 15 puncte după șase partide. Manchester City, campioana en-titre, ocupă locul secund (14 puncte în 6 meciuri), iar Arsenal completează podiumul din Premier League (14 puncte după 6 meciuri). Pentru Liverpool urmează duelul cu Bologna din UEFA Champions League, pentru ca în campionat să se dueleze apoi cu Crystal Palace, în deplasare, și cu Chelsea pe teren propriu.