29.4° Constanța Lun., 22 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6798
29.4° Constanța Luni, 22 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6798

Luptătoarea Amalia Niță, de la CSM Constanța, medalie de aur la Europenele de tineret

Mirela PASCAL 4 mai 2023 | 00:00 1038

”Regina” Maria Amalia – triplă campioană europeană. După două titluri europene la juniori, Amalia Maria Niță, de la CSM Constana, a devenit campioană europeană de tineret, la categoria 70 kg, la Campionatele Europene de box pentru tineret de la Erevan. Finala cu Nikolett Kovacs, din Ungaria, a fost una dominată autoritar de sportiva noastră, care s-a impus cu o decizie unanimă 5-0.

Luptatoarea Amalia Nita, de la CSM Constanta, medalie de aur la Europenele de tineret

Amalia Maria Niţă, dublă campioană europeană de junioare, a învins-o la puncte în finala cat. 70 kg pe maghiara Nikolett Kovacs, cu 5-0.

Mihaela Bădescu a câștigat titlul continental la cat. 48 kg, după ce a obţinut o victorie prin decizie împărţită în finala cu rusoaica Lia Patlai.

”Seria impresionantă de invincibilitate a sportivei din Constanța se prelungește și la ”tineret” și-i dorim să continue până la aurul olimpic.  Este cea de-a doua medalie de aur la acest european pentru România, unde lotul feminin a încheiat competiția cu 5 locuri V, 2 medalii de bronz, una de argint (prin Diana Tănăsescu 66 kg) și două medalii de aur, prin Amalia Niță și Mihaela Bădescu. Felicitări fetelor! Felicitări antrenorilor Adrian și Mihaela Lăcătuș, Constantin Gălbenușe, Luminița Turcin, Alec Năstac! Sus România!”, transmite Federația Română de Tenis.