24.9° Constanța Mie., 14 Aug. 2024
Anul XX Nr. 6821
24.9° Constanța Miercuri, 14 August 2024 Anul XX Nr. 6821

Manchester City, cu un pas în sferturile Ligii Campionilor; PSG, victorioasă în duelul cu Real Madrid

Replica API 18 februarie 2022 | 00:00 844

Manchester City se poate considera calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a surclasat formaţia portugheză Sporting Lisabona cu scorul de 5-0, marţi seara, în deplasare, în prima manşă a optimilor.

Echipa pregătită de Pep Guardiola şi-a zdrobit adversarul, marcând prin Riyad Mahrez (7), Bernardo Silva (17, 44), Phil Foden (32) şi Raheem Sterling (58).

City a fost prima echipă care marchează patru goluri în prima repriză a unui meci din faza eliminatorie în istoria competiţiei. Sterling a semnat golul său cu numărul 150 pentru club.

În capul de afiş al acestei faze, PSG a câştigat in extremis duelul cu Real Madrid, scor 1-0, prin golul marcat de Kylian Mbappe (90+4), la capătul unei acţiuni personale în care a trecut de Eder Militao şi Lucas Vazquez.

Lionel Messi a ratat un penalty pentru vicecampioana Franţei, şutul său fiind apărat de Thibault Courtois, care a fost un înger păzitor al porţii echipei madrilene.

PSG a dominat categoric jocul, însă Real a făcut un joc de apărare aproape impecabil. Parizienii şi-au creat o serie de ocazii, însă nu au fost inspiraţi la ultima pasă.

Rezultate:

Paris Saint-Germain - Real Madrid 1-0 (0-0)

A marcat: Kylian Mbappe (90+4).

Lionel Messi (PSG) a ratat un penalty în min. 62 (a apărat Thibault Courtois).

Sporting Lisabona - Manchester City 0-5 (0-4)

Au marcat: Riyad Mahrez (7), Bernardo Silva (17, 44), Phil Foden (32), Raheem Sterling (58).