Anul XX Nr. 6792
28.6° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al regiunii Emilia Romagna

Virgil STOIAN 22 mai 2024 | 00:00 224

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) s-a impus în Marele Premiu al regiunii Emilia Romagna, desfăşurat duminică la Imola (Italia), obţinând a 59-a victorie din cariera sa în Campionatului Mondial de Formula 1.

Max Verstappen a castigat Marele Premiu al regiunii Emilia Romagna

Verstappen (26 de ani), plecat din pole position, l-a devansat cu mai puţin de o secundă (725/1000) pe britanicul Lando Norris (McLaren), în timp ce poziţia a treia a fost ocupată de monegascul Charles Leclerc (Ferrari), la 7 sec 916/1000.

Câştigător al titlului mondial în ultimele trei sezoane, Max Verstappen a înregistrat a cincea sa victorie în şapte curse disputate de la debutul acestui an, consolidându-şi poziţia de lider al clasamentului general al piloţilor.

Acesta a fost al treilea succes consecutiv pe "Autodromo Enzo e Dino Ferrari" pentru olandez, care a avut ceva emoţii în cursa de duminică, în finalul căreia Lando Norris s-a apropiat ameninţător, însă Verstappen a reuşit să-şi apere poziţia de lider până la final.

Următorul Grand Prix de Formula 1 se va desfăşura în Principatul Monaco, pe 26 mai.