26.4° Constanța Sâm., 20 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6796
26.4° Constanța Sâmbătă, 20 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6796

Meciul Belgia-Suedia a fost abandonat, după ce doi fani ai scandinavilor au fost uciși la Bruxelles

Andreea CONDURACHE 19 octombrie 2023 | 00:00 1176

Partida dintre Belgia și Suedia, din preliminariile Campionatului European din 2024, nu a mai fost reluată după pauză. Conform presei belgiene, suedezii au refuzat să mai revină de la vestiare, după ce au aflat că doi fani au fost uciși în timpul unui atac armat pe străzile din Bruxelles chiar înainta partidei.

Meciul Belgia-Suedia a fost abandonat, dupa ce doi fani ai scandinavilor au fost ucisi la Bruxelles

Partida dintre Belgia și Suedia, din grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2024, a fost întreruptă după pauză, din cauza unor evenimente tragice care au avut loc la Bruxelles înaintea partidei.
Cu puțin timp înainte de start, presa din Belgia a anunțat că doi cetățeni suedezi au fost uciși pe străzile din Bruxelles, în urma unui atac armat. Potrivit vrt.be, un cetățean aflat pe un scuter a început să tragă într-o mulțime, iar doi fani suedezi și-au pierdut viața. Criminalul a fugit de la fața locului și până la această oră nu a fost găsit.

Partida de pe King Baudouin Stadium a început la ora programată (21:45) și la pauză s-a intrat la egalitate, scor 1-1. În timpul pauzei, jucătorii Suediei au aflat cele întâmplate pe străzile din Bruxelles și au refuzat să reia jocul. Partida a fost așadar întreruptă și cel mai probabil nu se va mai relua astăzi.

Conform Sporza, oficialii suedezi au părăsit tribuna stadionului la jumătatea primei reprize au conceput o ședință de urgență pentru a lua o decizie. Inițial se credea că meciul se va relua, dar în cele din urmă suedezii au hotărât că nu mai e loc pentru fotbal în această seară. Aceeași sursă anunță că fanii Suediei nu sunt lăsați să plece de pe stadion și numărul forțelor de ordine din jurul arenei a fost mărit.

Suporterii prezenți pe arenă știu și ei de drama conaționalilor, iar imaginile despre suferința acestora vorbesc de la sine. Toate publicațiile importante din Belgia notează că autoritățile belgiene au decretat stare de alertă de gradul 4 în capitală și de gradul 3 în restul țării. Cel mai probabil, a fost vorba despre un atac terorist.

De notat că meciul dintre Belgia și Suedia era unul fără miză. Belgienii sunt deja calificați matematic la Campionatul European, în timp ce Suedia nu mai avea șanse nici măcar la locul doi, deoarece și Austria și-a securizat locul la turneul fina, după ce a învins azi Azerbadjan în deplasare, scor 1-0.