33.4° Constanța Mar., 16 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6792
33.4° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Ministrul Sportului, Eduard Novak, a câștigat medalia de argint la Jocurile Paralimpice

Replica API 29 august 2021 | 23:57 1424

Ministrul Tineretului și Sportului, Eduard Novak, a câștigat, medalia de argint la Jocurile Paralimpice. Novak s-a duelat cu slovacul Jozef Metelka în finala probei de urmărire individuală 4000 m din cadrul concursului de ciclism de la Tokyo.

Ministrul Novak nu a luat aurul, dar a adus o medalie de argint României.

Eduard Novak e cel mai titrat sportiv român la Jocurile Paralimpice. El a câștigat aurul la Londra, în 2012, plus încă două medalii de argint la Londra și la Beijing (2008).

Ministrul Sportului, Eduard Novak, s-a calificat în finală la cursa paralimpică de 4.000 de metri

Vineri dimineaţă, ministrul Sportului, Eduard Novak, anunţa că s-a calificat în finala cursei de urmărire individuală de 4.000 de metri la jocurile paralimpice și se luptă acum pentru medalia de aur. Anunţul a fost făcut chiar de ministrul Sportului, Eduard Novak, vineri, pe pagina sa de Facebook.

Cursa a avut loc vineri, începând cu ora 09:15, iar adversarul a fost Jozef Metelka.

Ana Maria Brânză: "Eduard Novak aduce prima medalie pentru delegația României, argint"

"Veşti bune de la Paralympic Games Tokyo 2021. Eduard Novak aduce prima medalie pentru delegația României, argint în proba de urmărire C4 pe pistă.

Felicitări!

Tot astăzi, Alex Bologa luptă pentru medalia de bronz, iar Bobi Simion joacă în sferturile de finală. Încă doi sportivi vor lua startul astăzi la Tokyo, Eugen Pătru (tir cu arcul) şi Tabita Vulturar (atletism, 400 m).

Mult succes tuturor! Hai România", a scris Ana Maria Brânuă, vineri, pe pagina de Facebook, conform antena3.ro