Anul XX Nr. 6792
32.7° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

MotoGP: Enea Bastianini a câştigat Marele Premiu al Americilor de la Austin

Replica API 13 aprilie 2022 | 23:54 444

Pilotul italian Enea Bastianini (Ducati-Gresini) a câştigat Marele Premiu al Americilor la MotoGP, clasa-regină a motociclismului viteză, desfăşurat duminică pe circuitul de la Austin (Texas), preluând conducerea în clasamentul Campionatului Mondial graţie acestui succes.

Bastianini a fost cronometrat la capătul celor 20 de tururi de circuit (110,26 km în total) cu timpul de 41 min 23 sec 111/1000. El l-a devansat cu 2 sec 058/1000 pe spaniolul Alex Rins (Suzuki), ocupantul locului secund, şi cu 2 sec 312/1000 pe australianul Jack Miller (Ducati), clasat pe poziţia a treia, scrie Agerpres.

Deţinătorul titlului mondial, francezul Fabio Quartararo (Yamaha) a terminat cursa pe locul al şaptelea, după un duel "roată la roată" cu sextuplul campion mondial spaniol Marc Marquez (Honda), care a terminat pe şase.

Spaniolul Aleix Espargaro (Aprilia), clasat pe locul 11 duminică, i-a cedat prima poziţie în clasamentul general lui Enea Bastianini (24 ani), aflat la a doua sa victorie din acest an, după cea obţinută în luna martie, în Qatar, unde şi-a trecut în palmares primul succes din carieră în elita motociclismului viteză.

Următoarea cursă a sezonului va avea loc pe 24 martie, în Portugalia.