28.4° Constanța Joi, 18 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6794
28.4° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Nataţie: Constantin Popovici, locul 40 în calificările probei de sărituri de la platformă, la Mondialele de la Doha

A.F. 10 februarie 2024 | 00:00 538

Sportivul român Constantin Popovici s-a clasat pe locul 40 în calificările probei de sărituri în apă de la platformă (10 metri), vineri, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Doha (Qatar).

Natatie: Constantin Popovici, locul 40 in calificarile probei de sarituri de la platforma, la Mondialele de la DohaConstantin Popovici

Popovici a totalizat 257,10 puncte, din şase sărituri, ratând calificarea în semifinale. Ultimul care a prins semifinalele (locul 18) a fost italianul Andreas Sargent Larsen, cu 365,85 puncte. Semifinalele şi finala vor avea loc sâmbătă.

La Mondialele de anul trecut de la Fukuoka, Constantin Popovici a fost al 18-lea la platformă.

România este reprezentată de opt sportivi, cinci înotători şi trei săritori în apă, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Doha (2-18 februarie).

Constantin Popovici şi Cătălin Preda vor evolua în concursul de sărituri de la mare înălţime, prevăzut pe 13 şi 15 februarie.

Popovici, campion mondial en titre la sărituri de la mare înălţime, şi Cătălin Preda, vicecampionul mondial, care au arătat deja că sunt în mare formă, la Auckland, la finalul lunii ianuarie, îm ultima etapă a circuitului mondial Red Bull Cliff Diving. Popovici, de la CSM Bacău, a cucerit în premieră Trofeul King Kahekili, în timp ce Cătălin Preda (CSA Steaua) s-a clasat al patrulea în clasamentul general, după locul al doilea ocupat la Auckland, scrie Agerpres.