28.7° Constanța Dum., 21 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6797
28.7° Constanța Duminică, 21 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6797

Naţionala Under-18 a României a obţinut un egal şi o victorie cu Macedonia de Nord în meciuri amicale

Virgil STOIAN 20 iunie 2023 | 00:00 681

Naţionala Under-18 a României a învins formaţia similară a Macedoniei de Nord cu scorul de 3-0 (1-0), duminică, la Popeşti-Leordeni, într-un meci amical, potrivit site-ului Federaţiei Române de Fotbal.

Nationala Under-18 a Romaniei a obtinut un egal si o victorie cu Macedonia de Nord in meciuri amicale

Tricolorii, la prima acţiune sub comanda noului selecţioner Adrian Dulcea, s-au impus prin golurile marcate de Victor Stancovici (45+1 - penalty), de la FCSB, Alexandru Şiman (46), jucător la AC Milan, şi Mario Tudose (77), de la Benfica.

Echipa formată din jucători născuţi începând cu 1 ianuarie 2005 a remizat, 1-1, în primul test cu Macedonia de Nord, disputat pe 16 iunie, la Tunari

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 29 al partidei, prin Manojlov, iar România a reuşit egalarea în minutul 68, prin Matei Tănasă (FCSB).

În toamnă, când va promova la categoria de vârstă U19, generaţia 2005 va debuta în calificările pentru Campionatul European U19 din 2024. România face parte din Grupa a 10-a, alături de Cehia, Finlanda şi San Marino. Meciurile vor avea loc în perioada 11-17 octombrie 2023 şi vor fi găzduite de Cehia.