22.5° Constanța Dum., 4 Aug. 2024
Anul XX Nr. 6811
22.5° Constanța Duminică, 4 August 2024 Anul XX Nr. 6811

Novak Djokovic a câştigat primul său titlu olimpic, după ce l-a învins pe Carlos Alcaraz. Video

A.F. 4 august 2024 | 18:40 395

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul doi mondial, a câştigat duminică prima sa medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Paris.

Novak Djokovic a castigat primul sau titlu olimpic, dupa ce l-a invins pe Carlos Alcaraz. VideoNovak Djokovic

Djokovic l-a învins pe spaniolul Carlos Alcaraz cu scorul de 7-6 (7/3), 7-6 (7/2), în finala probei masculine de simplu, la Roland Garros.

Potrivit ATP, sârbul este cel mai în vârstă tenismen care a jucat într-un meci pentru medalia de aur, iar Carlos Alcaraz a fost cel mai tânăr finalist de turneu olimpic.

Djokovic mai are în palmares un număr record de 24 de titluri de Grand Slam la simplu şi 40 de titluri ATP Masters 1000. În plus, el s-a aflat 428 de săptămâni în fruntea clasamentului mondial.