31° Constanța Joi, 18 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6794
31° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Novak Djokovic, în turul doi - Victorie cu set pierdut împotriva locului 178 ATP

Virgil STOIAN 17 ianuarie 2024 | 00:00 693

Dino Prizmic i-a făcut viața grea lui Novak Djokovic, ocupantul locului 178 în lume ținându-l patru ore pe teren pe principalul favorit de la Melbourne. Sârbul s-a calificat în turul al doilea de la Australian Open 2024 după o victorie în patru seturi (scor 6-2, 6-7(5), 6-3, 6-4).

Novak Djokovic, in turul doi - Victorie cu set pierdut impotriva locului 178 ATP

Campion în 10 rânduri la Melbourne, Nole a început meciul așa cum și-a dorit: a preluat inițiativa, a dominat primul set și s-a impus cu 6-2.

Venit din calificări, Dino a început să lovească tot mai aspru, să se apere foarte bine și să-l oblige pe Nole să lovească constant o minge în plus.

Neintrat încă în forma care-l poartă aproape an de an spre titlul de la Australian Open, Djokerul a ajuns în tiebreak, acolo unde a fost neinspirat. A cedat setul (7-5), iar egalitatea era restabilită surprinzător.

Nici setul al treilea nu a fost o plimbare prin parc pentru Djokovic, cu toate că manșa a început cu 2-0 în favoarea liderului ATP. S-a ajuns la 3-2 pentru croat, Prizmic reușind două breakuri împotriva unui Nole care a avut câteva momente modeste de joc.

A fost însă finalul speranțelor pentru croatul în vârstă de 18 ani și clasat în afara primelor 150 de locuri ale lumii.

Și-a găsit tot mai greu ritmul, a părut tot mai obosit fizic, loviturile nu și-au mai atins ținta și nu l-au mai incomodat pe mult mai celebrul său adversar (Djokerul a câștigat setul cu 6-3).

De fapt, de la 3-2 în favoarea sa cu break în setul al treilea, Dino a cedat următoarele opt gameuri consecutive, Djokovic punând în scenă un monolog sub privirile spectatorilor de pe Rod Laver Arena, potrivit hotnews.ro.