Anul XX Nr. 6797
31.4° Constanța Duminică, 21 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6797

Novak Djokovic s-a calificat în sferturi de finală la Wimbledon

Andreea VREJOIU 11 iulie 2023 | 00:00 935

Tenismanul sârb Novak , numărul 2 mondial, s-a calificat luni în sferturi de finală la Wimbledon, învingându-l pe polonezul Hubert Hurkacz, locul 18 ATP, 7-6 (8/6), 7-6 (8/6), 5-7, 6-4, într-un meci ce fusese întrerupt duminică după primele două seturi, din cauza orei înaintate, informează AFP.

Novak Djokovic s-a calificat in sferturi de finala la Wimbledon

Duminică, arbitrul Gerry Armstrong a oprit partida la ora locală 22:35, pentru că era puţin probabil ca jocul dintre cei doi să se finalizeze înainte de ora limită stabilită de organizatorii de la All England Club (23:00) pentru încheierea programului zilnic de meciuri.

Djokovic, favoritul numărul 2, s-a calificat luni pentru a 14-a oară în cariera sa în sferturile de finală ale turneului londonez de Mare Şlem. Sârbul luptă pentru cucerirea celui de-al optulea său titlu la Wimbledon, performanţă ce i-ar permite să egaleze recordul de succese în această competiţie, deţinut de elveţianul Roger Federer.