Anul XX Nr. 6797
30.8° Constanța Duminică, 21 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6797

Ocupantul locului 92 ATP, în sferturi la Wimbledon

Virgil STOIAN 11 iulie 2023 | 00:00 608

Rusul Roman Safiullin este surpriza din sferturile turneului de la Wimbledon. Acesta l-a învins în optimi pe Denis Shapovalov, scor 3-6, 6-3, 6-1, 6-3.

Ocupantul locului 92 ATP, in sferturi la Wimbledon

Roman Safiullin l-a învins pe Denis Shapovalov în optimi la Wimbledon

Aflat pe locul 92 în ierarhia ATP, Roman Safiullin a produs surpriza și s-a calificat în sferturile turneului de la Wimbledon.

Rusul l-a întâlnit în optimi pe Denis Shapovalov (29 ATP), favorit numărul 26, și a reușit să se impună la capătul unui meci ce a durat două ore și 12 minute.

Roman Safiullin a pierdut primul set, dar a revenit excelent și nu a avut emoții cu Denis Shapovalov.

În sferturi, rusul va da peste câștigătorul duelului dintre Jannik Sinner (8 ATP) și Daniel Elahi Galan (85 ATP).