Anul XX Nr. 6872
16.4° Constanța Vineri, 4 Octombrie 2024 Anul XX Nr. 6872

PAOK – FCSB 0-1, în Europa League! Victorie imensă pentru campioana României

Mirela PASCAL 4 octombrie 2024 | 00:00 809

FCSB a obţinut o victorie mare cu echipa greacă PAOK Salonic, cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, pe Stadionul Toumba din Salonic, în etapa a doua a competiţiei de fotbal Europa League, deşi a jucat aproape o repriză în inferioritate numerică.

PAOK – FCSB 0-1, in Europa League! Victorie imensa pentru campioana Romaniei

Final de partidă. Roș-albaștrii rezistă pe „Toumba” și obțin a doua victorie în două partide.

Min. 90+7: Ocazie uriașă pentru PAOK! Mingea ricoșează din spatele unui jucător al grecilor în bară

Min. 90+6: Răzvan Lucescu este un car de nervi pe margine. PAOK, fără idei în joc. Multe mingi lungi, însă fără adresă.

Min. 90: Zece minute de prelungiri. Partida se va termina după miezul nopții.

Min. 87: Multe inexactități în jocul trupei lui Răzvan Lucescu. FCSB este foarte aproape de a obține o nouă victorie în grupele Europa League.

Min. 83: Mai puțin de șapte minute până la epuizarea timpului regulamentar. PAOK este constant în ultima treime roș-albastră, însă concretizarea vreunei acțiuni.

Min. 62: Ocazie PAOK

Min. 46: A început a doua repriză

Minutul 45+8: GOL FCSB! Olaru a recepționat o pasă în adâncime, l-a depășit ușor pe Michailidis și l-a asistat perfect pe Bîrligea, care nu a ratat cu poarta goală!

Minutul 45+4: Accidentare pentru Lixandru. După un duel cu Camara, acesta s-a resimțit, acuzând dureri în zona genunchiului. Nu a mai putut continua partida, fiind înlocuit de Edjouma.

Minutul 45: Prima repriză va fi prelungită cu șase minute.

Minutul 41: Lovitura de cap a lui Camara ratează de puțin ținta. PAOK a început să tureze motoarele.

Minutul 39: Taison îl ridiculizează pe Crețu, însă Târnovanu intervine decisiv la marginea careului mic.

Minutul 37: Dawa pierde ușor un balon în ultima treime, însă la fel ca în ultimele minute, defensiva roș-albaștrilor blochează eficient orice tentativă a elenilor.

Minutul 32: Șutul violent al lui Camara din marginea careului a luat direcția tribunelor arenei „Toumba”.

Minutul 30: Șut execută bine o lovitură liberă de la 22 metri, însă traiectoria balonului nu i-a cauzat probleme lui Kotarski.

Minutul 28: La capătul unui atac prelungit, Taison lovește bara din stânga lui Târnovanu.

Minutul 23: Situație importantă pentru FCSB, însă atacanții Bîrligea și Tănase nu s-au înțeles la ultima pasă. După o acțiune prelungită a roș-albaștrilor, căpitanul Olaru se resimte, fiind lovit în zona lombară de Michailidis. Fără probleme suplimentare pentru MVP-ul campioanei, Olaru poate continua partida.

Minutul 20: În urma unei lovituri de colț, Camara nu reușește să cadreze cu o lovitură de cap.

Minutul 17: Bucureștenii urcă liniile, iar roș-albaștrii încep să fie din ce în ce mai prezenți în jumătatea de teren adversă.

Minutul 15: Primul șut la poartă al celor de la FCSB i-a aparținut lui Adrian Șut. Mijlocașul a șutat peste de la 25 metri.

Minutul 14: PAOK controlează partida, iar Tailson irosește o nouă șansă de gol.

Minutul 12: Tănase s-a repliat impecabil, oprind acțiunea ofensivă individuală a lui Sastre. De notat cât de mult urcă în atac fundașii laterali ai lui PAOK.

Minutul 9: Prima ocazie importantă a partidei le aparține grecilor. Taison a centrat din flancul drept, iar balonul l-a găsit pe Baba Rahman. Lovitura sa de cap a fost repsinsă de Târnovanu în corner. La faza imediat următoare, același Taison a șutat mult pe lângă de la marginea careului.

Minutul 8: Prima acțiune notabilă a campioanei en-titre din Superligă, nefinalizată însă nici de Darius Olaru, nici de Daniel Bîrligea.

Minutul 7: Momentan, lupta se duce la jumătatea terenului, însă „vulturii” au inițiativa ofensivă. Deocamdată, defensiva roș-albastră nu se clatină.

Minutul 4: Accidentare suferită de Adrian Șut în startul partidei. Partida este întreruptă de două minute.

Minutul 1: A început partida. Deși stadionul nu este plin, atmosfera este una de-a dreptul electrizantă. Trupa Lui Răzvan Lucescu a început în forcing întâlnirea.

Echipele de start

PAOK (1 – 4 – 2 – 3 – 1): 42. Kotarski – 23. Sastre, 16. Kędziora, 5. Michailidis, 21. Baba – 2. Camara, 27. Ozdoev – 77. Despodov, 7. Konstantelias, 11. Taison – 9. Chalov. Antrenor: Răzvan Lucescu
Rezerve: 41. Monastirlis, 54. Balomenos – 8. Bakayoko, 14. A. Živković, 19. Jonny, 22. Schwab, 25. Thymianis, 34. Tissoudali, 47. Shoretire

FCSB (1 – 4 – 2 – 3 – 1): 32. Târnovanu – 2. Creţu, 5. Dawa, 17. M. Popescu, 33. Radunović – 8. Șut, 16. Lixandru – 25. Băluță, 27. Olaru, 7. F. Tănase – 9. Bîrligea. Antrenor: Elias Charalambous
Rezerve: 99. Vlad – 3. Panțîru, 10. O. Popescu, 11. Miculescu, 15. Ștefănescu, 18. Edjouma, 19. Popa, 21. Chiricheş, 24. Baeten, 28. Pantea, 29. Musi, 42. Alhassan