30.4° Constanța Mar., 16 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6792
30.4° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Portugalia - Cehia 2-1. Meci „nebun“: autogol, reușită anulată și gol în prelungiri!

Mirela PASCAL 18 iunie 2024 | 22:07 2163

Portugalia și Cehia s-au întâlnit marți seară, de la ora 22:00, în primul lor meci din Grupa F de la Campionatul European din Germania. După un meci ”nebun”, cu un autogol, reușită anulată și gol în prelungiri, Portugalia a învins-o pe Cehia, scor 2-1, în cadrul primei etape a Grupei F de la Campionatul European din Germania.

Portugalia - Cehia 2-1. Meci „nebun“: autogol, reusita anulata si gol in prelungiri!

Final de meci

Min. 90+1: Goooool Portugalia! Francisco Conceicao, cel mai tânăr jucător de pe teren, a marcat pentru Portugalia!

Min. 88: Gol anulat Portugalia! Diogo Jota a trimis mingea în poartă, dar golul este anulat pentru offside.

Min. 82: Ocazie Cehia! Sevcik a șutat din afara careului, dar mingea s-a dus puțin pe lângă poartă.

Min. 69: Autogol Cehia! Robin Hranac și-a trimis mingea în propria poartă, după ce a deviat o centrare în careu.

Min. 62: Goooool Cehia! Lukas Provod a deschis scorul cu un șut puternic din marginea careului!

Min. 56: O nouă ocazie! Ronaldo a ajuns la o centrare în interiorul careului și a trimis mingea cu capul, dar apărarea Cehiei a respins în corner.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45: PAUZĂ LA LEPIZIG Italianul Marco Guida a fluierat finalul primei reprize, una în care niciuna dintre echipe nu și-a creat vreo ocazie clară de gol.

Min. 33: Ocazie Portugalia! Cristiano Ronaldo a ajuns la o centrare în careu, dar a trimis mingea pe centrul porții, în brațele lui Jindrich Stanek.

Min. 24: Ocazie Portugalia! Bruno Fernandes a trimis un șut puternic, dar defensiva Cehiei a intervenit la timp.

Min. 8: Ocazie Portugalia! Rafael Leao a centrat în interiorul careului, dar Cristiano Ronaldo a trimis mingea cu capul mult peste poartă.

Min. 1: A început meciul!

Portugalia controlează partida, dar toate acțiunile se opresc la marginea careului mare al Cehiei. Cristiano Ronaldo a fost ca și inexistent.

ECHIPELE DE START

Portugalia (1 – 3 – 5 – 2): 22. Costa – 5. Dalot, 3. Pepe, 4. Dias – 20. Cancelo, 10. N. Silva, 8. Fernandes, 23. Vitinha, 19. Mendes – 7. Ronaldo, 17. Leão. Selecționer: Roberto Martínez
Rezerve: 1. Patrício, 12. Sá – 2. Semedo, 6. Palhinha, 9. Ramos, 11. Félix, 13. Danilo, 14. Inácio, 15. Neves, 16. M. Nunes, 18. R. Neves, 21. Jota, 24. A. Silva, 25. Neto, 26. Conceição

Cehia (1 – 3 – 5 – 2): 1. Staněk – 3. Holeš, 4. Hranáč, 18. Krejčí – 5. Coufal, 25. Šulc, 22. Souček, 14. Provod, 12. Douděra – 10. Schick, 11. Kuchta. Selecționer: Ivan Hašek
Rezerve: 16. Kovář, 23. Jaroš – 2. Zima, 6. Vitík, 7. Barák, 8. Ševčík, 9. Hložek, 13. Chytil, 15. D. Jurásek, 17. Černý, 19. Chorý, 20. Lingr, 21. Červ, 24. Vlček, 26. M. Jurásek

Cehia, campioană continentală în 1976, sub titulatura Cehoslovacia, a câștigat un singur meci, la EURO 1996, în sferturi, cu 1-0.

De partea cealaltă, Portugalia s-a impus în 2008, și Grupa A, cu 3-1 (goluri Deco, Ronaldo și Quaresma, respectiv, Sionko) și după patru ani, în sferturi, când a marcat Cristiano Ronaldo în minutul 79.