34.4° Constanța Vin., 19 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6795
34.4° Constanța Vineri, 19 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6795

Virgil STOIAN 22 noiembrie 2023 | 00:00 743

Italia, Slovenia și Cehia sunt echipele care au obținut calificarea la Campionatul European din 2024. Campioana en-titre a remizat cu Ucraina (0-0), slovenii au învins Kazahstan (2-1), iar Cehia a trecut fără emoții de Moldova (3-0).

Preliminarii Euro 2024: Alte trei echipe calificate la turneul final din Germania Campionatul European 2024

Italia, Slovenia și Cehia merg la EURO 2024

Italia, Slovenia și Cehia au obținut luni calificarea la Campionatul European din 2024.

Italienii au remizat în Germania, scor 0-0, în duelul cu Ucraina, însă putea cu ușurință să câștige partida, având nu mai puțin de 17 ocazii, spre deosebire de 8 ale ucrainenilor.

Pe Andruv Stadion, Cehia a primit vizita Moldovei, însă nu a avut mari emoții, reușind să câștige partida cu scorul de 3-0.

Doudera (min 14), Chory (min 72) și Soucek (min 90) au marcat golurile pentru naționala Cehiei.

În aceeași seară, Slovenia și-a luat și ea biletele pentru turneul final din Germania, după ce a trecut de Kazahstan, scor 2-1.

Benjamin Sesko a deschis scorul în minutul 41, din lovitură de la 11 metri, iar Orazov a restabilit egalitatea imediat după pauză (min 48).

În minutul 86, Verbic a adus victoria Sloveniei.