Anul XX Nr. 6796
26.4° Constanța Sâmbătă, 20 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6796

Preliminarii Euro 2024: Italia, învinsă categoric de Anglia

Virgil STOIAN 19 octombrie 2023 | 00:00 695

Cea mai interesantă partidă a zilei din preliminariile Euro 2024 a fost cea dintre Anglia și Italia, încheiată cu scorul 3-1 pentru britanici. După acest rezultat, italienii tremură pentru calificarea la turneul final.

Preliminarii Euro 2024: Italia, invinsa categoric de Anglia

Selecționata antrenată de Luciano Spalletti a început perfect partida de pe Wembley, iar Gianluca Scammacca a deschis scorul după doar 15 minute.

Egalarea a venit în minutul 32 de la Harry Kane, care a transformat o lovitură de la 11 metri obținută de Bellingham.

Tot vârful lui Real Madrid a construit faza de 2-1, când i-a pasat excelent lui Rashford în minutul 57, iar acesta a pătruns și a finalizat.

Scorul final a fost stabilit de golgheterul Harry Kane în minutul 77.

După acest rezultat, Anglia este lider al grupei C cu 16 puncte, urmată de Ucraina cu 13 puncte.

Italia ocupă doar locul al treilea cu 10 puncte, iar partida decisivă o va juca în noiembrie împotriva Ucrainei.

Surpriza zilei a venit însă din Finlanda, unde Kazakhstan a reușit să se impună cu scorul de 2-1.